Arkivbildare

Visar arkivbildare fördelat per depå

Norrbottens Föreningsarkiv
4H klubbarna inom Gällivare kommun
5:e missionskretsen av Norrbottens NGTO-distrikt
7:e aprilrörelsen
A H Näslunds personarkiv
AB Ytterstfors Munksund
Abborrträsk Socialdemokratiska Arbetarekommun
Abborrträsk Socialdemokratiska Ungdomsklubb
ABF Boden
ABF Gällivare
ABF Haparanda
ABF Kalix
ABF Kiruna även ABF Kiruna" Växthuset"
ABF Luleå
ABF Nederluleå
ABF Nedre Tornedalen
ABF Norr
ABF Pajala, lokalavdelning 646
ABF Seskarö
ABF Storfors
ABF Vuollerim
ABF Överluleå
ABF:s lokalavdelning 1720, Överkalix
ABF:s lokalavdelning 292 Arvidsjaur
ABF:s lokalavdelning 897, Piteå
ABF:s lokalavdelning Nederkalix kommun
ABF:s lokalavdelning nr 377 Porjus
ABF:s lokalavdelning nr 943, Övertorneå
ABF:s lokalavdelning nr 978 Arjeplog
ABF:s och IOGT:s bibliotek Munksund
ABF:s Studiecirkelbibliotek i Arnemark
ABF:s Studiecirkelbibliotek i Storfors
ABF-Teatern Luleå
Abisko Föreläsningsförening
Abisko-Björklidens Socialistiska ungdomsklubb
Adolf Hjorts personarkiv
Adoptionscentrum Norrbotten
Affärsräkenskaper från Bälinge
AG Johanssons efterträdare, Långträsk
Agronom W L Wanhainens personarkiv
Akademisk idrott i Norrbotten
Albin Öbergs privatarkiv
Ale kristliga ungdomsförbund
Alfhild Hannus, Niemis personarkiv
Allaktivitetshuset Allis, Luleå
Alliance Franscaise lokalavdelning, Luleå
Allmänna Understödsföreningen Lokalavdelning 186, Älvsbyn
Altappens Sjuk- och Begravningshjälpsförening
Alvar Lindqvists privatarkiv
Alvik-Långnäs Bygdegårdsförening
Alvik-Långnäs Kontrollförening
Alviks nya Manskör
Alviks Socialdemokratiska kvinnoklubb
Amatör-Kapellet, Malmberget
Amatörteatern i Norrbotten
Amerikabrev från Nederluleå
Amerikabrev till Sofia Boström personarkiv, Persön
Amerikabrevssamling, Nederluleå
Amnesty Piteå grupp 156
Andreas Lundströms personarkiv
Anny Jakobssons personarkiv, Svartöstaden
Antnäs Handelsförening
Antnäs Socialdemokratiska arbetarekommun
Anton Swedbergs Swängjäng
Arbetareföreningen Nautanens Folkets Husförening u.p.a
Arbetarrörelsens kommitté för Linje 2 kärnkraftsomröstningen 1980
Arbetarrörelsens Nordkalottsamarbete
Arbetsgivarringen, Boden-Luleå
Arbetshistoriska Rådet Norrbotten
Arbetskooperativet Kihlanki ekonomiska förening, Pajala
Arjeplog-enstaka handlingar, arkivfragment
Arjeplogs Arbetsstuga
Arjeplogs Folkets Husförening
Arjeplogs Föreläsningsförening
Arjeplogs Hovvårdsförening
Arjeplogs Hushållsgille
Arjeplogs Socialdemokratiska Kretsförening
Arjeplogs Socialdemokratiska ungdomsklubb
Arkiv Samtal Morjärv
Arnemarks Socialdemokratiska Arbetarekommun
Artur Olofssons personarkiv Forsträskhed
Arvid Daniel Holmgrens personarkiv
Arvid Mobergs personarkiv
Arvidsjaur -enstaka handlingar, arkivfragment
Arvidsjaur-Arjeplog Fackliga Centralorganisation FCO
Arvidsjaurs Arbetsstuga
Arvidsjaurs Ekonomiförening IOGT
Arvidsjaurs Fackliga Centralorganisation FCO
Arvidsjaurs Föreläsningsförening
Arvidsjaurs Kooperativa Handelsförening
Arvidsjaurs Rotaryklubb
Arvidsjaurs Socialdemokratiska Arbetarekommun
Arvidsjaurs Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Arvidsjaurs Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Arvidsjaurs Socialdemokratiska Ungdomskrets
Arvidsjaurs södra Socialdemokratiska Arbetarekommun
Axel Hedqvists personarkiv, Murjek
Axelssons Affär
Badklubben Susannorna
Baltiska Träaktiebolaget
Bandinspelningar Gruvstrejken Malmfälten
Banmästare Jonas Carlssons Privatarkiv
Baptistsamfundets förening Myran, Seskarö
Barnhemmet Karesuando
Bengt Anderssons privatarkiv
Bengt Lidmans Släktarkiv, Boden
Bensby Belysningsförening
Bensby GOIF (gymnastik- och idrottsförening)
Bensby Husmodersförening
Bensby Lottaavdelning
Bensby Samfällighetsförening Hembygdsförening
Bensbyns Socialdemokratiska arbetarekommun
Bergman, Hummel & Co
Bergnäsets AIK
Bergnäsets Fastighetsägareförening
Bergnäsets Scoutkår
Bergnäsets Socialdemokratiska förening
Bergnäsets Socialdemokratiska kvinnoklubb
Bergströms personarkiv, Södra Sunderbyn
Bergsvikens Folkets Husförening u.p.a
Bergsvikens Godtemplares Byggnadsförening
Bergvikens Socialdemokratiska kvinnoklubb
Bergviken-Östermalms Husmodersförening
Bergviken-Östermalms Kommunistiska förening
Bergviken-Östermalms Socialdemokratiska förening
Bergviks AB BAB Frejas Arbetares Understödsförening Koskullskulle Malmberget
Biblioteket 2365 inom SGU avd 466 Sommarsol, Niemisel
Bildgruppen Artifix, Luleå
Bildningsrådet vid Ing 3, Boden
BIO-kontrast Hertsön
Birgitta Ahlqvists privata EU-material
Björkfors socialdemokratiska arbetarekommun
Björkskatans Hem och Skola förening
Björkskatans Socialdemokratiska kvinnoklubb
Björns Tegelbruks AB, Sunderbyn
Björsby-Rutvik-Bensby Socialdemokratiska Arbetarekommun
Blåbandet Norrbottens läns Blåbandsförbund
Blåbandet Överluleå Blåbandsföreningars Centralförbund
Blåbandsföreningen 1462 Skurholmsstaden
Blåbandsföreningen 1589 Senapskornet, Skäret
Blåbandsföreningen 1649 Syskonringen, Alvik
Blåbandsföreningen 1651 Godt Hopp, Långnäs
Blåbandsföreningen 1839 Kallax framtid
Blåbandsföreningen 2218 Södra Harads
Blåbandsföreningen 735 Nordens ljus, Bälinge
Blåbandsföreningen 795 Framtidshopp, Avan
Blåbandsföreningen 882 Senapskornet, Gällivare
Blåbandsföreningen Aftonstjärnan Måttsund
Blåbandsföreningen Förgät mig ej, Västmark Nederluleå
Blåbandsföreningen Hedblomman, Heden
Blåbandsföreningen Hoppets Här, Boden
Blåbandsföreningen i Boden
Blåbandsföreningen i Luleå
Blåbandsföreningen Klippa, Hundsjö
Blåbandsföreningen Nattavaara
Blåbandsföreningen Norrbottens Väl och Hoppets Här, Unbyn
Blåbandsföreningen Nybyn
Blåbandsrörelsens studieförbund i Norrbotten
Blåsmarks El-kraft AB
Blåsmarks Socialdemokratiska arbetarekommun
Boden -enstaka handlingar, arkivfragment
Boden-Kungsbrons Rotaryklubb
Bodens avdelning av Centerns ungdomsförbund
Bodens Bandyklubb BBK
Bodens Baptistförsamling
Bodens Centerpartiavdelning
Bodens Diskussionsklubb
Bodens Folkbildningskommitté
Bodens Folkets Husförening
Bodens Folkskolors IF
Bodens Fotoklubb
Bodens Godtemplares studiecirkel
Bodens Godtemplares studiecirkelbibliotek
Bodens Godtemplarråd
Bodens Gymnastiklubb
Bodens HAL:s Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Bodens Hantverkare- och Industriförening
Bodens Husmodersförening
Bodens Hyresgästförening
Bodens Jakt- och fiskevårdsklubb
Bodens Jaktvårdskrets
Bodens Kommunistiska Arbetarekommun
Bodens Konduktörsförening
Bodens Konstgille
Bodens Konsumentgille
Bodens Konvalecentförening
Bodens Kristliga Ungdomsförening
Bodens lokala Arbetarråd
Bodens Manskör
Bodens Mejeriförening
Bodens Metodistförsamling
Bodens Metodistförsamlings juniorförening
Bodens MHF-ungdom Motormännens Helnykterhetsförbund
Bodens Militäragitationskommitté
Bodens Missionsförsamling
Bodens Missionsförsamling juniorföreningen
Bodens Norra Centeravdelning
Bodens Närradioförening
Bodens Predikantförbund
Bodens Resoklubb
Bodens Rotaryklubb
Bodens Röda kors kår
Bodens Scoutkår
Bodens Skrädderiarbetareförening
Bodens Socialdemokratiska Arbetarekommun
Bodens Socialdemokratiska Broderskapsgrupp
Bodens Socialdemokratiska Förening
Bodens Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Bodens Socialdemokratiska partikrets
Bodens Socialdemokratiska tjänstemannaförening
Bodens Socialdemokratiska ungdomskrets
Bodens Sångarförbund
Bodens Södra Centeravdelning
Bodens TBV-kommitté
Bodens Teaterförening
Bodens Typografiska Förening avd 4
Bodens Ungdomsråd
Bodens Västra Centeravdelning
Bodens Åkeri- och Transportarbetares fackförening
Boden-Svartbjörnsbyns Tjurförening
Boden-Överluleå Hembygdsförening
Boden-Överluleå Hembygdsgille
Boden-Överluleå Nykterhetsvänners centralkommitté
Boden-Överluleå Småbarnskoloniförening
Boden-Överluleå TCO-kommitté
Bodsvedjans Socialdemokratiska arbetarekommun
Bodträskfors Socialdemokratiska arbetarekommun
Bodträskåns Flottningsförening
Bondeinsamlingen-Norrbottens läns Lantmannaförbund
Bondersbyns Centerpartiavdelning
Bondersbyns Socialdemokratiska (SAP) Förening
Bottenvikens Båtförbund
Bovallen-Havsträsk Bygdegårdsförening
Bovallens Fårsambetesförening
Bowling Alliansen
Bowlingklubben BK Blixt
Bowlingklubben BK Optimisterna
BPW Luleå, fd Yrkeskvinnors klubb
Brandförsäkringsbolaget Norrland
Brandmännens Kamratförening, Övertorneå
Bredvikens Byggnadsförening u.p.a.
Bredåkers avdelning av Bondeförbundet
Bredåkers avdelning av Svenska Landsbygdens Ungdomsförbund
Bredåkers Socialdemokratiska arbetarekommun
Bredåkers Socialdemokratiska Förening
Bredåkers Socialdemokratiska ungdomsklubb
Brobyns Blåbandsförening Hoppets Stjärna
Brobyns Byggnadsförening u.p.a
Brobyns Missionsförsamling
Broderskapsrörelsen i Norrbotten
Brooklyn Eagles Basketbollklubb
Brändö-Örarnas Blåbandsförening
Brännbergs Socialdemokratiska arbetarekommun
Brännuddens Syndikalistiska Ungdomsklubb
Brännäs-Mellanströms Socialdemokratiska arbetarekommun
Bröstcancerföreningen i Norrbottens län
Buddbyns Samfällighetsförening
By ÖN:s Motionsklubb
Byahandlingar från Niemisel och Forsträskhed
Byggnads Socialdemokratiska fackklubb
Byggnads Socialdemokratiska Fackklubb Malmberget
Byggnadsarbetarnas Mätningsdistrikt, Kiruna
Byggnadsfackens Socialdemokratiska fackklubb, Boden
Byggnadsföreningen Bothnia Odd Fellow
Byggnadsföreningen Ebeneser
Byggnadsföreningen Elim Trundavan (Rosvik)
Byggnadsföreningen Folket u.p.a. Röda Kvarn, Töre
Byggnadsföreningen Folkets Hus u.p.a i Abisko
Byggnadsföreningen Folkets Hus u.p.a. i Kaunisvaara
Byggnadsföreningen Folkets hus u.p.a., Övertorneå
Byggnadsföreningen Framtiden Degerselet
Byggnadsföreningen Framtiden, Båtskärsnäs
Byggnadsföreningen Fröet, Boden
Byggnadsföreningen Kalix u.p.a.
Båtklubben Neptun Luleå
Båtskärsnäs Föreläsningsförening
Båtskärsnäs lokalavdelning av ABF
Båtskärsnäs Socialdemokratiska arbetarekommun
Båtskärsnäs Socialdemokratiska ungdomsklubb
Bälinge Handelsförening
Bälinge Laxfiske
Bälinge Utgrävningsförening
Bälinge-Avans Socialdemokratiska Förening
Böle Skolidrottsförening
Bölebyns Socialdemokratiska kvinnoklubb
Bölebyns Socialdemokratiska ungdomsklubb SDUK
Böle-Pålbergets Samfällighetsförening
Bönhusföreningen Sinai, Gammelgården
C E Greens efterträdare
C M Stenborg personarkiv, Gällivare
C O Östlunds Handelshus, Haparanda
C.G. Carlssons privatarkiv, Luleå
Carl Hannus Lappmarksvaruhandel, Kiruna
Carl Sehlsteds närinsarkiv, Koskullskulle
Celiakiföreningen i Norrbottens län
Centerns Kommunorganisation, Boden
Centerns Kvinnoförbund (CKF) Juoksengi
Centerpartiet Norrbotten
Centrala Socialdemokratiska föreningen, Boden
Centrala stadens Kommunistiska förening
Centralstyrelsen för Stiftelsen Norrbottens läns Arbetsstugor
Club Watusi, Gällivare-Malmberget
Club Verdandi, Gällivare-Malmberget
Cykelfrämjandet Norrbotten
Dansföreningen Nygammalt
Dansmusiken i Norrbotten
David Strömbäcks privatarkiv, Korpikå
De Arbetslösas kamporganisation, Kiruna
De Kristna Samfundens Nykterhetsrörelse DKSN
De Lungsjukas Riksförbund Piteåortens lokalavd
De Nyktres 100-förening Gammelstad
De Ungas DUF:s juniorförening, Antnäs
De Ungas Förbund (DUF) Ryssbält (EFS)
De Ungas Förbund DUF, Kalix
De Ungas Förbund, Björkelund
Degerselets AIF
Degerselets Socialdemokratiska arbetarekommun
Degerängets Socialdemokratiska arbetarekommun
Demokratisk Ungdom, Kiruna
Det Kristna Studieförbundets Nykterhetsrörelse DKSN Piteå
DHR Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet i Norrbottens län
DHR Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet UNG, Norrbotten
DIK-kretsen Norrbotten
Disa Wennbergs personarkiv
Diskussionsklubben Fram, Båtskärsnäs
Diskussionsklubben Yttra Dig Fritt YDF, Luleå
DKSN-RIA i Luleå kommun
Dokkas Socialdemokratiska kvinnoklubb
Dokkas-Leipojärvi Socialdemokratiska arbetarekommun
Domkyrkokomminister H T Berlins förtroendeskapshandlingar
Edefors avdelning av Centerns kvinnoförbund
Edefors Elförening
Edefors JUF-avdelning Jordbrukare ungdomens förening
Edefors lokalavdelning av ABF Harads
Edefors Moderata Valmansförening
Edefors Socialdemokratiska kvinnoklubb
Edeforsgillet, Kiruna
Edvard Isakssons personarkiv, Svartöstaden
Edvin Nilsson-Suikkis privatarkiv
EFS Antnäs
EFS Blåsmark
EFS Börjelslandet
EFS Fjällgård
EFS Gyljen
EFS Infjärden
EFS Juniorförening Bergsviken Ungdoms- och syskonförening De Ungas Förbund DUF
EFS Juniorförening Malmberget
EFS juniorförening Svartbyn
EFS Kalix byggnadskommitte
EFS Kalix Kapellet
EFS Kalix Sommarhem Sandudden
EFS Kapellet Ryssbält Stiftelse
EFS Medarbetarförbund
EFS Missions- och Ungdomsförening, Högsön-Vitå
EFS Missionsförening Bergsviken
EFS Missionsförening Hindersön
EFS Missionsförening i Malmberget
EFS Missionsförening i Norrfjärden
EFS Missionsförening i Pålänge
EFS Missionsförening inom Södra Nederluleå
EFS Missionsförening inom Södra Nederluleå UG Ungdoms Gruppen
EFS Missionsförening Lulavan
EFS Missionsförening Munksund
EFS Missionsförening Niemisel
EFS Missionsförening Norra Nederluleå
EFS Missionsförening Pålänge
EFS Missionsförening Storfors
EFS Missionsförening Öjebyn
EFS Missionsförening, Kalix
EFS Missionsförening, Nederkalix
EFS Persön
EFS Prästholm
EFS Soldathem, Kalix
EFS Solstrålen Ängesbyn
EFS Sommarhemmet Storstrand Evangelistiska Fosterlandsstiftelsen
EFS Sundom
EFS Svartbyn
EFS Svensbyn
EFS Sångarförbund i Norrbotten
EFS Ungdomsförening DUF Brändön-Örarna
EFS Ungdomshem Storstrand
EFS Vännäsberget
EFS Västmark
EFS Älvsbyn
EFS Överkalix
Eklövs Affär i Malmberget
Ekonomiska föreningar i Alvik och Ersnäs
Elfsby Frörenseri
Elfsby sockens Hushållsgille
Elis Anderssons personarkiv
Emil Nilssons personarkiv, Norriån
Engströmska gårdens arkiv
Equmeniakyrkan Kalix
Erik Häggbergs personarkiv, Haparanda
Erik Wahlbergs personarkiv, Soukolojärvi Övertorneå
Erikslunds Socialdemokratiska förening
Erkheikki Socialdemokratiska arbetarekommun
Ersnäs Socialdemokratiska arbetareförening
Eskil Naalisavaaras personarkiv
Esperantoklubben Montlagopo, Kiruna
Eva Nikulas personarkiv
Evangeliska Fosterlandsstiftelsen EFS Missions-och Ungdomsförbund i Norrbotten
Exportgruvfältarbetarnas Samorganisation
F O W Petterssons personarkiv, Malmberget
Fackklubben SSAF vid Assi Råvara Norr AB
Fagernäs Socialdemokratiska arbetarekommun
Fagernäs Socialdemokratiska kvinnoklubb
Fagervis Trävaru AB, Norrbottenskontoret
Fartygshandlingar från Seskarö
Finlands Kulturhistoria, Språkfrågor
Finska Arbetareföreningen i Koskullskulle
Finska Arbetareföreningen i Malmberget
Finska Föreningen i Luleå, Luulajan suomi-seura
Firma Hartvig Carlzon, Malmberget
Folkdansföreningen Bodansarna, Boden
Folkdansringen Övre Norrland
Folkets Förening Morjärv
Folkkampanjen Nej till kärnkraft Linje 3
Folkpartiet Liberalerna i Norrbotten
Folkpartiets kvinnogrupp i Norrfjärden
Folkpartiets kvinnogrupp, Luleå
Folkpartiets ungdomsförbund i Norrbotten
Folkskollärare Henrikssons personarkiv
Fornminnesföreningen i Alvik
Forsnäs Missionsförsamling
Fortifikationsarbetareklubben, Boden
Fotograficentrum, Norrbotten
Framnäs Folkhögskola
Fredrika Bremerförbundet, Piteåkretsen
Fredrika Bremerförbundets lokalavdelning, Luleå
Fredrika Bremerförbundets Länsstipendienämnd
Friluftsfrämjandet Boden
Friluftsfrämjandet Norrbotten
Frisinnade Klubben, Luleå
Fristående Kommunalarbetareförbundet avdelning 78, Kiruna
Fritjof Perssons personarkiv
Frälsningarmén Luleåkåren
Frälsningsarmén Arvidsjaur
Frälsningsarmén Bodenkåren
Frälsningsarmén Haparandakåren
Frälsningsarmén i Kiruna
Frälsningsarmén Jokkmokkskåren
Frälsningsarmén Karlsborgskåren
Frälsningsarmén Malmberget
Frälsningsarmen Morjärvskåren
Frälsningsarmén Piteåkåren
Frälsningsarmén Råneåkåren
Frälsningsarmen Svartöstadskåren, Luleå
Frälsningsarmén, Norrbottensdistriktet
Frälsningsarméns SLUM station, Luleå
Fältbiologerna Luleå
Fältbiologerna Piteå
Förbundet Soldaternas Vänner Svenska Missionsförsamlingens Soldathem i Boden
Föreningen 1900 års män och kvinnor, Kiruna
Föreningen Allmogebåtar, Luleå
Föreningen Betesda Ytterbyn/Kalix-Nybyn
Föreningen Blomsterfonden, Luleå
Föreningen Ebeneser byggnadsförening, Luleå
Föreningen Folkets Hus i Karlsborg u.p.a.
Föreningen Folkets Hus i Piteå u.p.a.
Föreningen Fritidsgården Stjärnan
Föreningen för en Folklig Kultur Morjärv
Föreningen För Kvinnans Politiska Rösträtt FKPR Luleå
Föreningen Garnisonsmuseets Vänner, Boden
Föreningen HjärtLung Boden
Föreningen Hjärtlung Luleå
Föreningen Jazz i Luleå
Föreningen Kvinnors Semesterhem i Norrbotten
Föreningen Luleå Fritidshus
Föreningen Norden, Boden
Föreningen Norden, Kiruna
Föreningen Norden, Luleå
Föreningen Norden, Norrbottenskretsen
Föreningen Norrbottens Främjande
Föreningen Rians Jaktvårdsområde
Föreningen Seskaröspelen
Föreningen Älvsby Medborgarhus
Företagarna i Norrbotten
Försvarets Civila Personal Förbunds (FCPF:s) Pensionärsförening avd 3, Boden
Försvarets Civila Personals förbund FCPF avdelning 4, Boden
Försvarets Civila Tjänstemannaförbund avdelning 106, Luleå
Försvarets Civila Tjänstemannaförbunds (FCTF:s) lokalförening 4, Kalix
Försvarets Motorklubb (FMK) avdelning 6, Kalix
Försvarsverkens Socialdemokratiska fackklubb, Boden
Försäkringsanställdas Förbund avdelning 63 BD-AC
Försäkringsanställdas Förbund avdelning 67, Norrbotten
Försäkringskassan, Piteå
Försäkringskassans lokalkontor 2560, Älvsbyn
Föräldraföreningen för Hörselskadade barn, Norrbotten
G E Broms Egnahemsstiftelse Karl Gustavs socken
G Martin Erikssons personarkiv, Arvidsjaur
Gabriel Öqvists postbok, Boden
Galtis Alpina, Arjeplog
Gamla Fotografier från Kiruna
Gammeldansens Vänner, Älvsbyn
Gammelgårds Diskussionsklubb
Gammelstads Badhusaktiebolag
Gammelstads BBK Basket
Gammelstads Godtemplares Byggnadsförening
Gammelstads Godtemplares Byggnadsförening u.p.a
Gammelstads handväveri
Gammelstads Idrottsförening GIF
Gammelstads Manskör
Gammelstads Socialdemokratiska arbetarekommun
Gammelstads Socialdemokratiska Arbetarekommuns Folkets Hus Byggnadsförening u.p.a.
Gammelstads Socialdemokratiska förening
Gammelstads Socialdemokratiska kvinnoklubb
Gammelstads Socialdemokratiska ungdomsklubb
Gellivare Kvinnliga Nykterhetsförening
Gellivare Pensionsdistrikts Pensionsnämnd
Gellivare Sockens Hembygdsförening
Gerda Carlssons privatarkiv, Hedensbyn
Glommersträsk Socialdemokratiska Arbetarekommun
Glommersträsk Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Godtemplarorden 2606 Nybygget i Råneå och Gunnarsbyn
Godtemplarorden 4958 Norrskenet Gunnarsbyn
Godtemplarordens Studieförbund avdelning 48, Luleå
Grand Bio Arvidsjaur
Grand Cafe, Luleå
Granviks såg AB, Seskarö
Gruv 12:ans Socialdemokratiska fackklubb, Kiruna
Gruv 4:ans Socialdemokratiska fackklubb
Gruvarbetarhustrurnas Pensionsförening, Kiruna
Gråträsk Idrottsförening
Gråträsk Intresseförening
Gråträsk Skytteförening
Gubbarnes Skidlöpareförening Malmberget
Guldklubben Norrbotten
Gullträsk Socialdemokratiska arbetarekommun
Gunnar Morins personarkiv, Kalix
Gunnarsbyns Bad- och Tvättstugeförening
Gunnarsbyns Centeravdelning
Gunnarsbyns Socialdemokratiska arbetarekommun
Gunnarsbyns Socialdemokratiska kvinnoklubb
Gunnarsbyns Socialdemokratiska ungdomsklubb
Gunnarsbyns Sportklubb
Gustav Sundboms privatarkiv
Gustav Waara-Grapes efterlämnade handlingar, Karesuando
Gusöns Barnkoloni
Gymnastikklubben Nordstjärnan, Haparanda
Gällivare Andelstvättförening u.p.a.
Gällivare Arbetsstuga
Gällivare Befälsutbildningsförening
Gällivare Folkets Husförening
Gällivare Godtemplares Byggnadsförening u.p.a
Gällivare Husmodersförening
Gällivare Hyresgästförening
Gällivare Kommunistiska arbetarekommun
Gällivare Kommunistiska kvinnoförening
Gällivare Kommunistiska partikrets
Gällivare kommuns avdelning av Tjänstemännens Bildningsverksamhet TBV
Gällivare kommuns Socialdemokratiska ungdomskrets
Gällivare Kooperativa Kvinnogille
Gällivare kretsförening Missionskyrkan
Gällivare kretsloge av IOGT
Gällivare Kristna Missionsförening
Gällivare Kristna ungdomsförening
Gällivare Kronojägareförening
Gällivare lokalavdelning av ABF
Gällivare lokalavdelning av Studiefrämjandet
Gällivare Malmfältsarbetares Begravningskassa-Understödsförening
Gällivare norra Socialdemokratiska arbetarekommun
Gällivare Nykterhetsföreningars samarbetskommitté
Gällivare Socialdemokratiska arbetarekommun
Gällivare Socialdemokratiska kvinnoklubb
Gällivare Socialdemokratiska ungdomsklubb
Gällivare sockens Nykterhetscentralorganisation
Gällivare sockens Socialdemokratiska Partikrets
Gällivare Vänstersocialistiska kvinnoklubb
Gällivare-enstaka handlingar, arkivfragment
Gällivare-Malmbergets Bageriarbetares Fackförening No 32
Gällivare-Malmbergets Fältbiologer
Gällivare-Malmbergets kommunistiska arbetarekommun
Gällivare-Malmbergets Manskör, fd Malmbergets Allmänna Manskör
Gällivare-Malmbergets Musiksällskap
Gällivare-Malmbergets Radioklubb
Gällivare-Malmbergets Resoklubb
Gällivare-Malmbergets Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Gällivareortens Socialdemokratiska Partikrets SAP-kretsen
Gökboet, Kiruna
Hakkas Socialdemokratiska Arbetarekommun
Hakkas Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Hakkasbyns ABF-bibliotek
Handelsanställdas förbund avd 241 Arvidsjaur
Handelsanställdas förbund avdelning 161, Piteå
Handelsanställdas förbund avdelning 207, Haparanda
Handelsanställdas förbund avdelning 228, Kalix
Handelsanställdas förbund avdelning 243, Överkalix
Handelsanställdas förbund avdelning 244, Älvsbyn
Handelsanställdas förbund avdelning 28
Handelsanställdas förbund avdelning 30 Malmberget
Handelsanställdas förbund avdelning 51, Kiruna
Handelsanställdas förbund avdelning 83, Boden
Handikappförbundens Centralkommitté
Handlingar från Lina älvskonflikten 1927-1928
Handlingar från Rosviks by
Hantverkshyddans Restaurantförening u.p.a, Luleå
Haparanda Fackliga Centralorganisation FCO
Haparanda finskspråkiga socialdemokratiska förening
Haparanda Flickscoutkår
Haparanda Folkets Hus Byggnadsförening u.p.a.
Haparanda Fältbiologer
Haparanda Föreläsningsförening
Haparanda Godtemplares Byggnadsförening
Haparanda Hamnarbetarefackförening
Haparanda LO-sektion
Haparanda Missionsförsamling
Haparanda Missionsförsamlings Juniorförening
Haparanda Missionsförsamlings Ungdomsförening
Haparanda Postkontor
Haparanda Segel- och Motorsällskap
Haparanda Socialdemokratiska Arbetarekommun
Haparanda Socialdemokratiska förening
Haparanda Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Haparanda-enstaka handlingar, arkivfragment
Haparanda-Nedertorneå Åkeriförening avdelning 149
Harads Bridgeklubb
Harads Idrottsförening IF
Harads Kristliga Ungdomsförening
Harads Missionsförsamling
Harads Missionsförsamling juniorföreningen Solstrålen
Harads Skytteförening
Harads Socialdemokratiska arbetarekommun
Harads-Bodträskfors Jaktvårdsförening
Harry Westers personarkiv
Harsprångets Kommunistiska Arbetarekommun
HCK:s lokalförening, Piteå
Hedbergs Socialdemokratiska Arbetarekommun
Hedens Handels AB
Hedens Idrottsförening IF
Hedens JUF-avdelning Jordbrukare Ungdomens Förbund
Hedenäsets Socialdemokratiska Arbetarekommun
Heimdalsföreningen 64 Nordens Framtid av NGTO ungdomsförening, Luleå
Helena Rautios Amerikabrevsamling personarkiv, Kuivakangas
Hemmingsmarks Arbetarekommun
Hemvändardagar Svartöstaden 1990
Hemvärns- och FBU-handlingar / Fo 67, Juoksengi
Hermods Realskola Hietaniemi
Hertsö Hem-och Skolaförening
HF Aktiva kvinnor Gammelstad
Hietaniemi Arbetsstuga
Hietaniemi Högerkvinnoförening
Hietaniemi Mejeriförening
Hietaniemi Moderata Samlingsparti
Hietaniemi Röda Korsets Ungdomsförening RKUF-förening
Hietaniemi Röda Korskrets
Hietaniemi Ungsvenska förening
Hilding Hagbergs personarkiv
Hilding Lindströms personarkiv rörande LKAB strejken, Kiruna
Hirvijärvi bys Skifteshandlingar
Hjälporganisationen Utsjokikommittén Tärendö
Hjärt- och Lungsjuka i Norrbotten
Holmträsk Skolidrottsförening, Snesudden
Hoppets Här Kallax
Hoppets Här Linnea, Boden
Hornbergs släktarkiv & speceriaffär, Luleå
Hornskrokens IF
Hornskrokens IF Kanoncupen
Hortlax ABF
Hortlax Broderskapsgrupp
Hortlax Församlings Evangelisk-Lutherska Missionsförening
Hortlax Socialdemokratiska arbetarekommun
Hortlax Socialdemokratiska kvinnoklubb
Hugo Hansson Bredåker
Huuki Husmodersförening
Hyresgästföreningen Region Norrland, LH Tången/Tygeln 221
Hällefors Såg AB Alvik-Antnäs
Hälsofrämjandets Lokalavdelning Murklan, Älvsbyn
Högerns Kvinnoförening, Luleå
Högerns Ungdomsförening, Boden
Högerns Ungdomsförening, Kalix
Högerns Ungdomsförening, Nederluleå
Högerns Ungdomsförening, Piteå
Högstadielärarföreningen SL:s Södra Förbundskrets
Hörselfrämjandets Lokalavdelning, Kiruna
Hörselfrämjandets Lokalavdelning, Luleå
Hörselfrämjandets Lokalavdelning, Malmberget
Hörselfrämjandets Lokalavdelning, Piteå
Hörselskadades distrikt i Norrbotten
Hörselskadades förening, Älvsbyn
I 19 Idrottsförening, Boden
I 19-P 5 Plutonsofficersförening, Boden
Ida Enbergs släktarkiv
Idrottsföreningen IF Polcirkeln Juoksengi
IF Metalls verkstadsklubb Sandskär
IFK Kalix
IFK Luleå
IFK Råneå
IFK Skröven
IK Star Abborrträsk
Immanuelskyrkans Juniorförening Malmbergets Baptistförsamling
Immanuelskyrkans Ungdomsförening Malmberget
Infjärdens Socialdemokratiska Förening
Infjärdens Socialdemokratiska Ungdomsklubb SDUK
Intresseföreningen för vatten och avlopp i Alvik
IOGT Bibliotek Jävre
IOGT Byggnadsföreningen Vakten u.p.a, Kiruna
IOGT Fjällvaktens Brödraklubb, Kiruna
IOGT Kretsen Edefors
IOGT Kretsen Haparanda
IOGT Kretsen Idog Älvsbyn
IOGT Kretsen Piteå
IOGT Kretsen Töre-Morjärv
IOGT Kretsloge Framåt Bland Fjällen, Kiruna
IOGT Kretsloge Råneå
IOGT Piteå Kretsloge (Piteå-Älvsby Kretsloge)
IOGT Studiecirkel Diskussionsklubben Intellekt, Luleå
IOGT Studiecirkel och Bibliotek Båtskärsnäs
IOGT ungdomsloge 1613 Nyårsbandet Lakaträsk
IOGT:s Scoutförbund Norrbotten
IOGT:S Scoutkår nr 245, Luleå
IOGT:s Scoutkår Raiden
IOGT:s Studieförbunds avdelning 1974 Kalix-Nyborg
IOGT-barntemplet 207 Sedlighetslöftet, Kalix
IOGT-biblioteket Sandträsk
IOGT-gradlogen Viktor Rydberg, Luleå
IOGT-gradtempel 65 Salomon, Luleå
IOGT-junioravdelning Sandträsk
IOGT-juniorförening 1426 Vårt Hopp, Lillpite
IOGT-juniorförening 159 Svartöstaden
IOGT-logen Förgät Mig Ej, Bergviken
IOGT-logen 1039 Havsörnen, Seskarö
IOGT-logen 1224/5278 Försöket, Svensbyn
IOGT-logen 1300 Storfors
IOGT-logen 1333 Storfors Brödrahem, Storfors
IOGT-logen 1460 SG Hermelinen Malmberget
IOGT-logen 1502 Orion, Pjeski
IOGT-logen 16(9)26 Malmberget
IOGT-logen 1620 Ljus i Norden, Böle
IOGT-logen 1635 Hoppet, Ersnäs
IOGT-logen 1643 Folkets Väl, Antnäs
IOGT-Logen 1702 Polcirkeln, Arvidsjaur
IOGT-logen 1761 Norrbottens Väl, Öjebyn
IOGT-logen 1788 Älvsby Väl, Älvsbyn
IOGT-logen 1932 Edefors
IOGT-logen 1985 Midnattssolen Malmberget
IOGT-logen 2044 Verka För Andra, Jämtön
IOGT-logen 2063 Munksunds värn, Munksund
IOGT-logen 2134 Bergviks Klippa, Luleå
IOGT-logen 2167 Folkets Väl, Båtskärsnäs
IOGT-logen 2170 Norrskenet, Seskarö
IOGT-logen 2184 Björkö, Vitå
IOGT-logen 2239 Friska Viljor, Glommersträsk
IOGT-logen 2281 Idog, Svartöstaden
IOGT-logen 2303 Polcirkeln, Gyljen
IOGT-logen 2313 Carlsvik, Karlsvik
IOGT-logen 2319 Adventsblomman, Sävast
IOGT-logen 2326 Degerbäcken
IOGT-logen 2429 Norrbotten, Luleå
IOGT-logen 2483 Morgon Mellan Fjällen, Jokkmokk
IOGT-logen 2502 Törnblomman, Niemisel
IOGT-logen 2528 Murjek
IOGT-logen 2685 Vintersol, Storsund
IOGT-logen 2691 Främlingens Wärn Sällinge Värn, Räktjärv
IOGT-logen 2705 Friden, Vuollerim
IOGT-logen 2706 Avafors Kransen, Avafors
IOGT-logen 2719 Sarons Lilja, Skurholmen
IOGT-logen 2736 Sekelskiftet, Svartbjörnsbyn
IOGT-logen 2746 Liljan, Svartlå
IOGT-logen 2760 Enighet Ger Styrka, Storsand
IOGT-logen 2800 Nordanborgs Fäste, Råneå
IOGT-logen 2814 Kiruna Vapen, Kiruna
IOGT-logen 2858 Segerfanan, Svartöstaden
IOGT-logen 2873 Morjärvs Framtid
IOGT-logen 2901 Lugnet, Storfors
IOGT-logen 2929 Hafvets Perla, Stensborg
IOGT-logen 2939 Ledstjärnan, Svartbyn
IOGT-logen 2966 Midvinter, Moskosel
IOGT-logen 2966 Midvinters bibliotek, Moskosel
IOGT-logen 305 Välviljan, Piteå
IOGT-logen 3065 Allvar, Svartbjörnsbyn
IOGT-logen 3144 Munksunds Framtid, Munksund
IOGT-logen 3203 Nautanens Välgång, Nautanen
IOGT-logen 3215 Nuoljagnistan, Björkliden
IOGT-logen 3216 Enighetsklippan, Forsnäs
IOGT-logen 3245 Novemberblomman, Sörbyn
IOGT-logen 3265 Karlavagnen, Överkalix
IOGT-logen 3307 Arbetet, Mockträsk
IOGT-logen 3311 Norrskenet, Svartbyn
IOGT-logen 3381 Fjällvakten, Kiruna
IOGT-logen 3381 Fjällvaktens Sommarhuskommitte, Kiruna
IOGT-logen 3396 Malmfältet, Malmberget
IOGT-logen 3440 Norrbottens Banér, Luleå
IOGT-logen 3458 Vapenbröderna, Notviken
IOGT-logen 3472 Samhällets Väl, Norra Bredåker
IOGT-logen 3478 Allvar, Svartbjörnsbyn
IOGT-logen 3522 Polcirkelns Banér, Gällivare
IOGT-logen 3530 Syskonbandet, Lakaträsk
IOGT-logen 3547 Herkules, Åskogen
IOGT-logen 3555 Frihetskampen, Boden
IOGT-logen 3562 Sveriges Väl, Luleå
IOGT-logen 3577 Havets Pärla, Skurholmen
IOGT-logen 3585 Bredvikens Väl, Bredviken
IOGT-logen 3591 Syskonbaneret, Mamberget
IOGT-logen 3605 Friheten, Hednoret
IOGT-logen 3607 Naakerivaara Skans, Bergfors
IOGT-logen 3608 Fredsfacklan, Bälinge
IOGT-logen 3631 Morgonstrålen, Vändträsk
IOGT-logen 3642 Fjällstjärnan, Stenbacken
IOGT-logen 3664 Polstjärnans bibliotek 1354, Vibbyn
IOGT-logen 3667 Friska Viljor, Lillpite
IOGT-logen 3669 Nordanvind, Sävast
IOGT-logen 3678 Toivon Jag Hoppas, Hakkasbyn
IOGT-logen 3680 Snöfrid, Unbyn
IOGT-logen 3689 Uddjaurs Fyr Mullholmen
IOGT-logen 3696 Leonidas, Övre Tväråselet
IOGT-logen 3704 Gränsliljan, Arvidsjaur
IOGT-logen 3705 Solidaritet, Nattavaara
IOGT-logen 3711 Vaken, Mjölkudden
IOGT-logen 3725 Gullvivan, Rosvik
IOGT-logen 3736 Solstrålen, Antnäs
IOGT-logen 3775 Vårblomman, Långnäs-Alvik
IOGT-logen 3783 Glada Hoppet, Koskivaara
IOGT-logen 3785 Juniblomman Mårdsel-Mårdudden
IOGT-logen 3791 Linnea, Bensbyn
IOGT-logen 3841 Karl-Gustav, Kukkola
IOGT-logen 3871/5412 Nordanbygd, Sundom
IOGT-logen 3922 Solen, Hedensbyn
IOGT-logen 3968 Främlingens Hem, Lappträsk
IOGT-logen 3972 Samhällets Väl, Södra Bredåker
IOGT-logen 4031 Dundret, Gällivare
IOGT-logen 4031 Dundret, Gällivare
IOGT-logen 4117 Matarengi
IOGT-logen 4142 Syskonringen, Svartlå
IOGT-logen 4143 Midnattssolen, Kiruna
IOGT-logen 4153 Öblomman, Seskarö
IOGT-logen 4201 Säde, Tärendö
IOGT-logen 4235 Framtidshoppet, Sjulsnäs-Roknäs
IOGT-logen 4252 Porjus
IOGT-Logen 4252 Porjus Kraft, Porjus
IOGT-logen 4265 Seger, Rian
IOGT-logen 4304 Malmborgen, Koskullskulle
IOGT-logen 4360 Hietaniemi
IOGT-logen 4378 Stridholms Hopp, Stridholm
IOGT-logen 4399 Stridsbaneret, Buddbyn
IOGT-logen 4402 Oden, Vittjärv
IOGT-logen 4422 Framåt, Niemisel
IOGT-logen 4422 Gryning, Niemisel
IOGT-logen 4435/5188 Hoppet, Långträsk
IOGT-logen 4463 Vintersol, Sangis
IOGT-logen 4466 Arbetets Ära, Hundsjö
IOGT-logen 4475 Morgonväkten, Bölebyn
IOGT-logen 4479 Önskekransen, Tvärån
IOGT-logen 4482 Niemis Framtid, Niemis
IOGT-logen 4576 Ljus i Norden, Siknäs
IOGT-logen 4694 Ungdomens Hopp, Rödupp
IOGT-logen 4695 Friska Viljor, Kypasjärvi
IOGT-logen 4697 Forsens Brus, Kamlunge
IOGT-logen 4707 Frihetskampen, Korpikå
IOGT-logen 4710 Majblomman, Björsbyn
IOGT-logen 4727/5007 Gnistan, Tärendö
IOGT-logen 4761 Morgonvind, Hertsön
IOGT-logen 4788 Aftonrodnanden, Avafors
IOGT-logen 4792 Aftonstjärnan, Flarken
IOGT-logen 4818 Havsbandet, Ryssbält
IOGT-logen 4844 Orion, Pjeski-Puottaure
IOGT-logen 4921 Facklan, Ljuså
IOGT-logen 4927 Vår Förhoppning, Jävre
IOGT-logen 4948 Fyrbåken, Sangis
IOGT-logen 4956 Liljan, Gransjö
IOGT-logen 4990 Padjerim
IOGT-logen 5001 Fjällets Ljus, Holmträsk
IOGT-logen 5005/2863 Nyborgs Framtid, Nyborg
IOGT-logen 5035 Unga Krafter, Abborrträsk
IOGT-logen 5065 Norrfjärdens Baner, Håkansön
IOGT-logen 5089 Byaringen, Auktsjaur
IOGT-logen 5132 Vänskapen, Spikberg
IOGT-logen 5133 Ljusglimten, Sandträsk
IOGT-logen 5135 Käcka Viljor, Degerbäcken
IOGT-logen 5138 Hällan, Karlshäll
IOGT-logen 5183 Käck, Glommersträsk
IOGT-logen 5193, Arjeplog
IOGT-logen 5202 Laestadius, Jäkkvik
IOGT-logen 5210 Vaxholm
IOGT-logen 5247 Hålberg, Hålbergsliden
IOGT-logen 5268 Nybyns Framtid, Nybyn
IOGT-logen 5282 Facklan, Kalix
IOGT-logen 5289 Riddarborgen, Tvärån Älvsbyn
IOGT-logen 5290 Arnemark
IOGT-logen 5293 Vistträsk
IOGT-logen 5296 Unga Kämpar, Landsån
IOGT-logen 5315 Koler
IOGT-logen 5335 Vintergatan, Luppio
IOGT-logen 5408 Lauker
IOGT-logen 5415 Pålberget
IOGT-logen 5421 Narken
IOGT-logen 5423 Lappträsk
IOGT-logen 5434 Lahdenpää
IOGT-logen 5440 Storsund
IOGT-logen 5441 Alterdalen
IOGT-logen 5451 Lantjärv
IOGT-logen 5457 Hedberg
IOGT-logen 5480 Fjällvinden, Vittangi
IOGT-logen 5485 Fjällsol, Kiruna
IOGT-logen 5521 Broderskap, Boheden
IOGT-logen 5527 Vintergatan, Gunnarsbyn
IOGT-logen 5527 Vintergatan, Gunnarsbyn
IOGT-logen 5530 Messaure
IOGT-logen 5533 Rönnberg
IOGT-logen 5535 Norrskenet, Nattavaara
IOGT-logen 5536 Pjesker
IOGT-logen 5540 Nilivaara
IOGT-logen 5541 Karlsvik
IOGT-logen 5542 Pello
IOGT-logen 5549 Hemmingsmark
IOGT-logen 630 Upprättelsen, Luleå
IOGT-logen 707 Endräkt, Mockträsk
IOGT-logen 718 Finnklippans Väl, Altappen
IOGT-logen 755 Luleå
IOGT-logen 756 Norrbottens Banér, Luleå
IOGT-logen 757 Gränsbaneret
IOGT-logen 765 Norrbottens Skjöld, Piteå
IOGT-logen 803 Sann Nykterhet, Lillpite
IOGT-logen 824 Elfros, Storsand
IOGT-logen 825 Nyåret, Råneå
IOGT-logen 828 Höga Norden, Gammelstad
IOGT-Logen 835 Kalix
IOGT-logen 941 Fröet, Boden
IOGT-logen Auktsjaurs Framtid, Auktsjaur
IOGT-logen Friska Viljor, Vitvattnet
IOGT-logen Gnistan 4365 Sikfors
IOGT-logen Gränsborgen, Karlsborg
IOGT-logen Hembygden 5172, Granån
IOGT-logen Nimrod, Holmfors
IOGT-logen Skogsblomman, Brännberg
IOGT-logen Älvsby Väl Byggnadsförening, Älvsbyn
IOGT-NTO Club Björkskatan
IOGT-NTO Juniorförening 1401, Kiruna
IOGT-NTO juniorförening 194 Bävern, Råneå
IOGT-NTO Kretsen Gällivare-Jokkmokk
IOGT-ungdomsföreningar, Luleå
IOGT-ungdomsloge 1088 Dalrosen, Kalix
IOGT-ungdomsloge 1088 Dalrosen, Nyborg
IOGT-ungdomsloge 1109 Solen, Mjölkudden
IOGT-ungdomsloge 1119 Framtidshoppet, Sörbyn
IOGT-ungdomsloge 1120 Förgät Mig Ej, Hednoret
IOGT-ungdomsloge 1148 Våren, Moskosel
IOGT-ungdomsloge 1226 Vårvind, Bredviken
IOGT-ungdomsloge 1273 Nyåret, Seskarö
IOGT-ungdomsloge 1287 Segertanken, Rian
IOGT-ungdomsloge 1336 Första Steget, Racksund
IOGT-ungdomsloge 1361 Fjällets Ljus, Randijaur
IOGT-ungdomsloge 1401 Norrlandsblomman, Kiruna
IOGT-ungdomsloge 1541 Morgonrodnad, Malmberget
IOGT-ungdomsloge 158 Bergviks Framtid, Luleå
IOGT-ungdomsloge 176 Fjällblomman, Malmberget
IOGT-ungdomsloge 1791 Ungdomshopp, Siknäs
IOGT-ungdomsloge 1860 Snöflingan, Purkijaur
IOGT-ungdomsloge 2048 Ungdomstro, Öjebyn
IOGT-ungdomsloge 209 Storfors Famtid, Storfors
IOGT-ungdomsloge 2223 Syskonringen, Jämtön
IOGT-ungdomsloge 2313 Syskonringen, Korpikå
IOGT-ungdomsloge 2341 Hembygdens Hopp, Björkfors
IOGT-ungdomsloge 2423 Nybyns Hopp, Nybyn
IOGT-ungdomsloge 245 Liljan, Luleå
IOGT-ungdomsloge 2484 Riddarborgens Hopp, Tvärån Älvsbyn
IOGT-ungdomsloge 2501 Unga Viljor, Degerbäcken
IOGT-ungdomsloge 2663 Kamratringen, Boden
IOGT-ungdomsloge 2705 Fridens Hopp, Vuollerim
IOGT-ungdomsloge 278 Sekelblomman, Svartbjörnsbyn
IOGT-ungdomsloge 342 Fridsbaneret, Arvidsjaur
IOGT-ungdomsloge 425 Norrskenet, Gammelstad
IOGT-ungdomsloge 473 Ungdomsblomman, Svartbyn
IOGT-ungdomsloge 474 Blomman, Boden
IOGT-ungdomsloge 487 Mimer, Kiruna
IOGT-ungdomsloge 4927 Facklan, Hundsjö
IOGT-ungdomsloge 496 Framtidens Hopp, Råneå
IOGT-ungdomsloge 498 Ungdomens Väl, Båtskärsnäs
IOGT-ungdomsloge 61 Polstjärnan Öjebyn
IOGT-ungdomsloge 614 Linnea Borealis, Överkalix
IOGT-ungdomsloge 789 Friska Viljor, Nautanen
IOGT-ungdomsloge 836 God Början, Morjärv
IOGT-ungdomsloge 882 Skärgårdsblomman, Luleå
IOGT-ungdomsloge 900 Malmklippan, Malmberget
IOGT-ungdomsloge 916 Hoppets Seger Skurholmen, Luleå
IOGT-ungdomsloge 930 Decemberblomman, Inbyn
IOGT-ungdomsloge 943 Gnistan, Björkliden
IOGT-ungdomsloge 975 Ungdomens Framtid, Karlsvik
IOGT-ungdomsloge Auktsjaurs Framtid, Auktsjaur
IOGT-ungdomsloge Friska Viljor, Koler
IOGT-ungdomsloge Käcka Hörnan, Överkalix
IOGT-ungdomsloge Niemisels Framtid
IOGT-ungdomsloge Solglimten, Sandträsk
IOGT-ungdomsloge Soluppgången, Trundavan
IOGT-ungdomsloge Vi Unga, Ryssbält
IOGT-ungdomsloge Vinterny, Gransjö
IOGT-ungdomsloge Vårblomman, Brobyn
IOGT-ungdomsloge Vårt Hopp, Åskogen
IOGT-ungdomslogen 1251 Peter Wieselgrens minne, Haparanda
IOGT-ungdomslogen 329 Bröderna, Svartöstaden
IOGT-ungdomslogen 558 Daggdroppen, Älvsbyn
IOGT-ungdomstempel 360 Karlsviks Hopp, Karlsvik
IOGT-ungdosmloge 1912 Vårsol, Sävast
Isak Anton "Latin-Jakob" Jacobssons personarkiv, Boden
Isak Rautilas personarkiv, Övertorneå
Isak Tornéus och Efterträdare, Övertorneå
Ivar Rehnbergs privatarkiv
Ivar Sandqvists personarkiv, Koivukylä
J G Löfroths personarkiv, Luleå
Johan Öqvist Smed, personarkiv
Johannes Norgrens personarkiv, Kalix
Johanneskyrkans Församling, Boden
Jokkmokk-enstaka handlingar, arkivfragment
Jokkmokks Arbetsstuga
Jokkmokks Folkdanslag
Jokkmokks Föreläsningsförening
Jokkmokks Hembygdsförening
Jokkmokks kommuns Skoldistrikt
Jokkmokks kretsloge av IOGT
Jokkmokks Lottakår
Jokkmokks Scoutkår
Jokkmokks Skidklubb
Jokkmokks Socialdemokratiska arbetarekommun
Jokkmokks Socialdemokratiska ungdomsklubb
Jokkmokks Socialdemokratiska ungdomskrets
Jokkmokksbygdens ABF Arbetarnas Bildningsförbund
Jokks IF
Jonas K Widmans personarkiv, Malmberget
Jordbrukare Ungdomens Förbund Norrbottens JUF-distrikt
Jukkasjärvi Arbetarekommun
Jukkasjärvi Föreläsningsförening
Jukkasjärvi Kommunistiska ungdomsklubb
Junosuando Arbetsstuga
Junosuando Socialdemokratiska arbetarekommun
Juoksengi - Puostijärvi Renförening
Juoksengi Husbehovssåg
Juoksengi Skytteförening
Juoksengi Socialdemokratiska ungdomsklubb
Jämtöns Baptistförsamling
Jämtöns Folkets Hus förening
Jänkisjärvi JUF-avdelning Jordbrukare Ungdomens Förbund
Jänkisjärvi RLF-avd Riksförbundet för Landsbygdens Folk
Jänkisjärvi Sjösänkningsföretag
Järnvägsanställdas Helnykterhetsförbund JHF avd 12, Luleå
Järnvägsmännens Helnykterhetsförbund avd. 49 JHF, Gällivare
Järnvägsmännens Helnykterhetsförbund JHF avdelning 54, Boden
Järnvägsmännens Helnykterhetsförbunds JHF avd 108, Nattavaara
Järnvägsmännens Helnykterhetsförbunds JHF avd 29, Kiruna
Järnvägsmännens Helnykterhetsförbunds JHF XI distrikt
Järnvägsmännens Helnykterhetsförund JHF avd 106 Lakaträsk
Järnvägsmännens Socialdemokratiska Fackklubb, Gällivare
Järnvägsmännens Socialdemokratiska Fackklubb, Kiruna
Järnvägsmännens Socialdemokratiska Fackklubb, Luleå
Jävrebyns Socialdemokratiska arbetarekommun
K E Pedersens personarkiv, Boden
K F U M Kristliga Föreningen För Unga Män, Luleå
K H F Kommunistiska Högskoleföreningen, Luleå
Kaarnevaara 4H
Kaarnevaara Kommunistiska arbetarekommun
Kaarnevaara Kommunistiska ungdomsklubb
Kaarnevaara Kommunistiska Ungdomskrets
Kaarnevaara-Kihlanki Skol-IF
Kainulasjärvi Sportklubb
Kaisaniemi Kol- och Grafitundersökningsbolag
Kalix Baptistförsamling
Kalix Broderskapsgrupp SKSF
Kalix Fackliga Centralorganisation FCO
Kalix Godtemplares Byggnadsförening
Kalix Husmodersförening
Kalix Idrottskrets
Kalix Köpmannaförening
Kalix LS av SAC
Kalix Lutherska Missionshus
Kalix Lärarsällskap mellersta
Kalix MHF-avdelning Motorförarnas Helnykterhets Förbund
Kalix Missionsförsamling Pålänges Krets
Kalix Missionsförsamlings Bondersbyns Krets
Kalix Missionsförsamlings Börjelsbyns Krets
Kalix Missionsförsamlings Nederkalix Kristeliga Ungdomsförening
Kalix Missionsförsamlings Näsbyns Krets
Kalix Missionsförsamlings Ryssbälts Krets
Kalix Missionsförsamlings Ryssbälts Krets Ungdomsförening
Kalix Missionsförsamlings Storöns Krets
Kalix Missionsförsamlings Storöns Kristeliga Ungdomförening
Kalix Missionsförsamlings Sångare och Kör
Kalix Missionsförsamlings Töre Krets
Kalix Missionsförsamlings Vitvattnets Krets
Kalix Missionsförsamlings Ytterbyns Juniorförening
Kalix Missionsförsamlings Ytterbyns Krets
Kalix Missionsförsamlings Ytterbyns Kristeliga Ungdomsförening
Kalix norra Socialdemokratiska arbetarekommun
Kalix Närradio
Kalix Röda Korskrets
Kalix Socialdemokratiska arbetarekommun
Kalix Socialdemokratiska ungdomsklubb SDUK
Kalix ådals Socialdemokratiska arbetarekommun
Kalix Älvdals kretsloge IOGT
Kalix älvs Flottningsförening
Kalix-Bredviks Socialdemokratiska arbetarekommun
Kalix-enstaka handlingar, arkivfragment
Kalix-Haparanda TCO-kommitté
Kalix-Nyborgs Socialdemokratiska kvinnoklubb
Kalix-Tornedalens SSU-krets
Kallax Bygdegårdsförening
Kallax Fiskehamnsförening
Kallax Husmodersförening
Kallax Intresseförening
Kallax Missionsförening
Kallax Samfällighetsförening
Kallax Teateramatörer
Kallaxhalvöns Samfällighetsförening
Kallaxskärgårdens Samfällighetsförening
Kamratföreningen Gamla MAIF:are, Malmberget
Karesuando Arbetsstuga
Karesuando Belysningsanläggning
Karesuando sockens Elförening
Karl Gustavs Mejeriförening
Karl Landströms privatarkiv
Karl Ludvig Larssons personarkiv, Älvsbyn
Karl Malmströms personarkiv, Miekojärvi
Karl Vikströms privatarkiv
Karl-Axel Nilssons personarkiv, Snesudden
Karl-Gustavs Socialdemokratiska förening
Karl-Gustavs Socialdemokratiska kretsförening
Karl-Gustavs sockens Hushållsgille
Karlsborgs Socialdemokratiska arbetarekommun
Karlsborgs Socialdemokratiska ungdomsklubb SDUK
Karlsborgs Stuveriarbetarförening avdelning 139
Karlshälls-Karlsviks Socialdemokratiska förening
Karlsviks kommunistiska arbetareförening
Karungi ABF Arbetarnas Bildningsförbund
Karungi Arbetsstuga
Karungi Socialdemokratiska arbetarekommun
Karungi Socialdemokratiska kvinnoklubb
Kaunisvaara Röda Korskrets
Kaunisvaara Skytteförening
Kaunisvaara Småkyrkostiftelse
Kaunisvaara Tjurförening
KFMLr Norrbotten Tidningen Röd Gryning
KFUK-KFUM Kristna Föreningen för Unga Kvinnor/Män Studieförbund i Nordsverige
KFUK-KFUM Kristna Föreningen för Unga Kvinnor/Män Studieförbund Öjebyn
KFUM Kristna Föreningen för Unga Män, Kiruna
KFUM Malmberget Kristna Föreningen för Unga Män
KFUM-KFUK Kiruna
Kiruna Resoklubb
Kiruna Amnesty grupp 136
Kiruna Baptistförsamling
Kiruna Baptistförsamling juniorföreningen Unga Tankar
Kiruna Barnens Dagsförening
Kiruna BB-förening
Kiruna Djurskyddsförening
Kiruna Fastighet- och Villaförening
Kiruna FCO
Kiruna Finskspråkiga Socialdemokratiska förening
Kiruna FN-förening
Kiruna FNL-grupp
Kiruna Folkets Husförening
Kiruna Folkets Park
Kiruna Frisksportklubb
Kiruna Fältbiologer
Kiruna Föreläsningsförening
Kiruna Godtemplares Byggnads AB
Kiruna Hembiträdesförening
Kiruna Husmodersförening Hem och Samhälle
Kiruna högre allmänna läroverks Socialdemokratiska ungdomsklubb
Kiruna Idrottsföreningars samarbetskommitté
Kiruna KFUK Kristna Föreningen för Unga Kvinnor
Kiruna KFUK:s Scoutkår Kristna Föreningen för Unga Kvinnor
Kiruna KFUM:s Flygscoutkår Kristna Föreningen för Unga Män
Kiruna KFUM:s Idrottsavdelning Kristna Föreningen för Unga Män
Kiruna KFUM:s Scoutkår Kristna Föreningen för Unga Män
Kiruna Kommunalarbetares samorganisation
Kiruna Kommunistiska ungdomsklubb
Kiruna Konstgille
Kiruna Konsumentgille
Kiruna kvinnliga Röda Korskår
Kiruna Köpmannaförening
Kiruna manliga Röda Korskår
Kiruna Metodistförsamling
Kiruna Missionsförsamling
Kiruna Missionsförsamlings juniorförening
Kiruna Motettkör
Kiruna Orkesterförening
Kiruna Rotaryklubb
Kiruna Röda Korskrets
Kiruna Samarbetskommitté för Fred mot Krig
Kiruna Scoutkår
Kiruna Skolförening
Kiruna Socialdemokratiska arbetarekommun
Kiruna Socialdemokratiska förening
Kiruna Socialdemokratiska kvinnoklubb Morgonrodnaden
Kiruna Socialdemokratiska partikrets
Kiruna Socialdemokratiska tjänstemannaförening
Kiruna Socialdemokratiska ungdomsklubb
Kiruna Sportklubb
Kiruna Spårvägsklubb
Kiruna Svenska Missionsungdom SMU
Kiruna Syndikalistiska kvinnoklubb
Kiruna Syndikalistiska ungdomsklubb
Kiruna Tomt- och Husägareförening
Kiruna Typografklubb
Kiruna Ungdoms Röda Korskrets
Kiruna Ungsocialistiska klubb
Kiruna Vänstersocialdemokratiska Kommunfullmäktigegrupp
Kiruna Zontaklubb
Kiruna-enstaka handlingar, arkivfragment
Kiruna-Svappavaara strejkkommitté LKAB Strejken
Klubbgärdets Socialdemokratiska Förening
Knut Berglunds personarkiv, Svartöstaden
Knut Isakssons personarkiv, Boden
Knut Lundmarks personarkiv
Koivukylä JUF-avdelning Jordbrukare Ungdomens Förbund
Koler Socialdemokratiska arbetarekommun
Koler Socialdemokratiska kvinnoklubb
Koler-Storsunds arbetarekommun
Komminister Hammarén personarkiv, Luleå
Kommunals Socialdemokratiska Fackklubb, Kiruna
Kompaniofficersförbundet avdelning I 19/P 5-S 3, Boden
Konservativ Skolungdom, Luleå
Konst- och Litteraturföreningen Älvorna
Konst, Boden
Konstfrämjandet Norrbotten
Konstföreningen Elixir
Konsum Redlighet, Kalix-Bredvik 21
Konsum Älvsbyn
Konvalescentföreningen Koncento
Kooperativa Föreningen Malmberget
Kooperativa Konsumentgillets krets 1
Kooperativa Medlemsrådet, Skaulo
Kooperativa Mejeriföreningen Alvik
Kooperativa Mjölkföreningen Linné, Svartöstaden
Kopparnäs Byalag
Korju sameby
Korpen Luleå
Korpen Norrbottens Motionsidrottsförbund
Korpikylä JUF-avdelning Jordbrukare Ungdomens Förbund
Korpikylä SLU-avdelning
Korpilombolo Arbetsstuga
Korpilombolo Högerförening
Korsträsk Socialdemokratiska arbetarekommun
Koskullskulle Arbetareförening Folkets hus
Koskullskulle Biblioteksförening
Koskullskulle Föreläsningsförening
Koskullskulle Kommunistiska ungdomsklubb
Koskullskulle Kooperativa kvinnogille
Koskullskulle Simsällskap
Koskullskulle Socialdemokratiska arbetarekommun
Koskullskulles AKS
Kristen Samverkan Nord
Kristliga Ungdoms och Syskonföreningen Bergsvikens De Ungas Förbund DUF
Kronolänsman Esbjörn Östmans privatarkiv
Kuivakangas samling Amerikabrev, Övertorneå
Kuivakangas Sportklubb
Kukkola Socialdemokratiska arbetarekommun
Kukkola Ungdomsförening
Kukkolafisket och Lahtis familjearkiv, Kukkolaforsen
Kulturarbetarnas Socialdemokratiska förening - KSF Norrbotten
Kungliga Pensionsstyrelsens Instruktionsombud i Norrbottens län
Kurirens Tekniska personalklubb, Luleå
Kurkkio Kvarnförening
Kustkulturbudkavlen Kusten Runt
Kusöns Samfällighetsförening
Kvarteret Humlan NAB fastighetshandlingar
Kvinnoavdelningen i Malmbergets arbetareförening
Kvinnoföreningarnas samarbetskommitté, Kiruna
Kvinnoföreningen Dorkas Ebeneser
Kvinnojouren, Luleå
Kypasjärvi Folkets Hus förening u.p.a.
Kypasjärvi Tjurförening
Kyrkorådshandlingar, Kiruna
Kåbdalis Folkets Husförening
Källbo djurskyddsförening
L.K.A.B. strejken, Malmfälten
Laisvalls Gammeldansförening
Lakaträsk Socialdemokratiska arbetarekommun
Lakaträsk Socialdemokratiska ungdomsklubb SDUK
Landssekreterare Ragnar Sundbergs personarkiv
Lansåns Socialdemokratiska arbetarekommun
Lappträsk Socialdemokratiska arbetarekommun
Larsson och Linds efterträdare, skeppsklarerare södra hamn Luleå
Laxforsens Skytteförening
Ledigt 8 cm + 1,30 i exp
Lena Lidbrinks handlingar om LKAB-strejken 1969-1970, Malmfälten
Lennart Öhmans privatarkiv - Sjukvårdshistoria
Levi och Frida Wanhainens familjearkiv
Liberala Studieförbundet Norrbotten
Likvagnsföreningen i Heden
Lillpite Bondeförbund och SLKF
Lillpite Elkraft AB
Lillpite Mejeriförening
Lillpite Socialdemokratiska förening
Lillpite Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Lillpite Vi Unga Centerpartiet
Lillpite Vägförening
Lillpiteälvens Flottningsförening
Lindgrens Manufakturaffär, Luleå
Linds familjearkiv, Sangijärvi
Lions Club Gammelstad
LKAB:s Arbetares Självhjälpsfond Malmberget
LKAB:s Jubileumsstiftelse Malmfälten
LKAB:s och TGA:s anställdas understödsföreing, Kiruna
LKAB:s Personalkassa Understödsförening Malmberget
LKAB-strejken 1969/70, Olle Hultins samling
LO Facken, Boden
LO Facken, Piteå
Logen nr 33 Nicolaus Bothniensis av Odd Fellow
Lokförare och Eldareklubbens Musikförening
Lokmännens radioklubb, Luleå
Lombolo Socialdemokratiska förening
LO-sektionen, Älvsbyn
Lugnets Gårdsarkiv, Mattila
Lule älvs flottningsförening
Lulebygdens Forskarförening
Luleå 1:a Majblommekommitte
Luleå AIK
Luleå Allmänna Manskör
Luleå Arbetares Manskör
Luleå Arbetslösas Förening
Luleå Arbetslöshetskommitté
Luleå Astma- och Allergiförening
Luleå Bageri-idkaresförening
Luleå Baptistförsamling
Luleå Baptistförsamling juniorföreningarna
Luleå Barnens Dagsförening
Luleå Bokbindarefackförening
Luleå Bollklubb
Luleå Bowlingklubb
Luleå Broderskapsgrupp SAP
Luleå City Rotary Club
Luleå Clartésektion
Luleå Curlingklubb
Luleå Dansmusiksällskap
Luleå Diskussionsklubb
Luleå Domkyrkokör
Luleå Evangeliska Predikantförening
Luleå FBU-förening (frivillig befälsutbildning)
Luleå Filmstudio
Luleå Flickscoutkår
Luleå Flygklubb
Luleå FN-förening
Luleå Folkets Husförening
Luleå Folkpartiavdelning
Luleå Folkpartiförening kommunförening
Luleå Fredskommitte
Luleå Friidrottsförening LFIF
Luleå Fruntimmersförening
Luleå Föreläsningsförening
Luleå Godtemplares byggnadsförening
Luleå Godtemplares IF
Luleå Golfklubb
Luleå Hem och Skola förening
Luleå Hembygdsförening
Luleå Hembygdsgille
Luleå Hockeyförening
Luleå Husmodersförening
Luleå Hyresgästförening
Luleå Högerförening
Luleå Högskolors IF LHIF
Luleå Jaktvårdsklubb
Luleå Jaktvårdsklubb Jaktskyttesektionen
Luleå Jaktvårdskrets
Luleå Kajakklubb
Luleå Kakelugnsmakarefackförening nr 23
Luleå Kammarkör
Luleå Kammarmusiksällskap
Luleå Kommunistiska Arbetarekommun
Luleå Kommunistiska ungdomsklubb
Luleå Konstförening
Luleå Konstgille
Luleå Konsumentgille
Luleå kretsen av Röda Korset
Luleå kretsloge av IOGT
Luleå kretsloge av NGTO
Luleå Kvinnliga Bilkår
Luleå Köpmannaförening
Luleå Lions Club
Luleå Lokförare- och Eldareklubb
Luleå LO-sektion fd FCO
Luleå Lottakår
Luleå Luftskyddsförening
Luleå Mjölkförsäljningsförening
Luleå Moderata Ungdomsförening MUF
Luleå Motorsällskap
Luleå Musiksällskap
Luleå Nykterhetsvänners Centralkommitté
Luleå Nämndemannaförening
Luleå Orkesterförening
Luleå Pensionärsförening PRO
Luleå Pensionärsföreningars Samarbetskommitte
Luleå Polisbefälsförening
Luleå Polisförening
Luleå Reservunderofficerförening
Luleå Revolutionära Arbetare
Luleå Ridklubb
Luleå Riksteaterförening
Luleå Rotaryklubb
Luleå Rundradio
Luleå Samaritförening
Luleå Scoutkår
Luleå Segelsällskap LSS
Luleå Skidbacksförening
Luleå Skomakarmästareförening
Luleå Skytteförening
Luleå Skyttekrets
Luleå Socialdemokratiska arbetarekommun
Luleå Socialdemokratiska Byggnadsarbetares Fackklubb
Luleå Socialdemokratiska Kretsförening
Luleå Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Luleå Socialdemokratiska Skolklubb
Luleå Socialdemokratiska Studentklubb
Luleå Socialdemokratiska tjänstemannaförening
Luleå Socialdemokratiska ungdomsklubb
Luleå Soroptimistklubb
Luleå stads erkända Sjukkassa
Luleå Stationskarlsförening
Luleå stifts Bibelsällskap
Luleå stifts norra Kyrkosångarförbund
Luleå stifts norra Kyrkosångarförbund
Luleå stifts Scoutkommitté
Luleå Stiftsfullmäktiges Socialdemokratiska grupp
Luleå Södra Rotaryklubb
Luleå TBV-kommitté
Luleå TCO-kommitté
Luleå Teaterförening
Luleå Tennisklubb LTK
Luleå Trädgårdssällskap
Luleå Typografiska förening
Luleå Ungdomsråd
Luleå Ungsocialistiska klubb
Luleå Vietnamkommitté
Luleå Volley
Luleå västra Kommunistiska förening
Luleå Zontaklubb
Luleå Östra Kommunistiska förening
Luleå, Råneå och Vitå Flottningsföreningars gemensamma förvaltning
Luleå-enstaka handlingar, arkivfragment
Luleå-Gammelstads Soroptimistklubb
Luleå-Råneå Socialdemokratiska ungdomskrets SSU Krets
Luleåälvens Strömrensning AB
Luleälvsarbetarnas hjälpfond i Porjus
Luossavaara Socialdemokratiska kvinnoklubb
Luossavaara-Kirunavaara organiserade arbetares sjuk- och begravningsfond
Lutherska Missionssyföreningen, Piteå
Luttu stamhemman Soukolojärvi, Övertorneå
Långnäs Handelsförening
Långviks glasbruks brukshandel
Lägret nr 9 Bothnia och logen Nicolaus Botniensis Odd Fellow
Lärarförbundet lokalavdelning BD4 Luleå
Läsarbrev till Norrskensflamman
Lövholmens Socialdemokratiska Arbetarekommun
Malmbanans Vänner
Malmbanans Vänner - Arvid Mobergs samling
Malmbergets Allmänna Idrottsförening MAIF
Malmbergets Arbetares Byggnadsförening Folkets Hus u.p.a
Malmbergets Baptisförsamling
Malmbergets Baptisförsamlings Mödraförening fd Syförening
Malmbergets Barnens Dag
Malmbergets Bromsare- och Signalistförening
Malmbergets Epworthförening
Malmbergets Esperantoklubb
Malmbergets Fackliga Samorganisation FCO
Malmbergets Fastighetsägareförening
Malmbergets FCO:s Kvinnokommitté
Malmbergets Folkets Park
Malmbergets Godtemplares Byggnadsförening u.p.a
Malmbergets Husmodersskola
Malmbergets Hyresgästförening
Malmbergets Kooperativa kvinnogille
Malmbergets Kristina Missionsförenings kretsavdelning
Malmbergets Kristna Missionsförening
Malmbergets Kristna Ungdomsförening
Malmbergets Köpmannaförening
Malmbergets LO sektion fd FCO
Malmbergets Lokala Bildningsråd ABF
Malmbergets Metodistförsamling
Malmbergets Mätningsdistrikt Svenska Byggnadsarbetareförbundet
Malmbergets och Koskullskulles Scoutkår
Malmbergets Rösträttsförening
Malmbergets SAP Municipalfullmäktigegrupp
Malmbergets Sjuk- och Begravningskassa
Malmbergets Skidlöpareförening
Malmbergets Skytteförening
Malmbergets Socialdemokratiska Arbetarekommun
Malmbergets Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Malmbergets Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Malmbergets Syndikalistiska ungdomsklubb
Malmbergets Understödsförening
Malmbergets Ångsåg
Malmfältarbetarnas Semesterhemförening, Malmberget
Malmfältens Gilleskrets nr.2
Malmfältens Transportfackförening avd 27
Malmia IF, Luleå
Malmuddens Scoutkår
Masugnsbyns Socialdemokratiska arbetarekommun
Masungbyns Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Matarengi-Haapakylä Jaktvårdsförening
Matojärvi-Kärrbäcks Vägsamfällighet
Mattila-Vojakkala Fiskeförening
Mattila-Vojakkala Socialdemokratiska arbetarekommun
MC Klubben Pantern
Mellersta Tornedalens Mejeriförening
Mertajärvi Syförening
Metalls Kommunistiska Förening, Luleå
Metalls Kommunistiska Verkstadsklubb, Pajala
Metalls Socialdemokratiska Fackklubb, Boden
Metalls Socialdemokratiska Fackklubb, Luleå
Metalls Verkstadsklubb Formel AB Öjebyn
Metropol Biografen, Boden
MHF Motormännens Helnykterhetsförbund lokalavdelning 285, Edefors
Mia Carlssons personarkiv, Kiruna
Missionskyrkans Juniorförening Malmberget
Mjölkudden-Notvikens Socialdemokratiska förening
Mjölkudden-Notvikens Socialdemokratiska kvinnoklubb
Mjölkuddens Godtemplares Byggnadsförening
Mjölkuddens Intresseförening
Moderata Kvinnoförbundet i Norrbotten
Moderata Samlingspartiet i Norrbotten
Moderata Samlingspartiets lokalorganisation i Hietaniemi
Moderata Samlingspartiets Luleåkrets
Moderata Ungdomsförbundet MUF Norrbotten
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF Damklubb, Luleå
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF Nederluleå
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF Norrbottensdistriktet
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF Piteå/Älvsbyns lokalavdelning
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF ungdomsavdelning, Luleå
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF, Luleå
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF, Älvsbyn
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF, Överkalix
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF, Övertorneå
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF-s ungdomsdistrikt Norrbotten
Motorförarnas Helnykterhets Förbund MHF-ungdom, Piteå
Motorförarnas Helnykterhetsförbund MHF damklubb, Boden
Motorförarnas Helnykterhetsförbund MHF, Boden
Motorförarnas Helnykterhetsförbund MHF-Ungdom, Boden
Munksunds Byggnadsförening u.p.a.
Munksunds Scoutkår
Munksunds Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Munksund-Skuthamns Socialdemokratiska Arbetarekommun
Munksunds-Skuthamns Sportklubb
Muodoslompolo Arbetsstuga
Murjeks Folkets Husförening
Murjeks Godtemplares Byggnadsförening
Murjeks Husmodersförening
Murjeks Röda Korskrets
Murjeks Socialdemokratiska arbetarekommun
Müllers familjearkiv Svanstein
Målarmästare Bror Jacobssons personarkiv
Månsbyns Missionsförening (EFS)
Månsbyns Socialdemokratiska arbetarekommun
Måttsunds Husmodersförening
Måttsunds Samlingshusförening
Märtha Buchts personarkiv, Luleå
Narken-Nuoksujärvi Socialdemokratiska arbetarekommun
National Templar Orden NTO:s byggnadsförening logen Nordens Väl, Luleå
National Templar Orden NTO:s studiecirkel 1503 Ledstjärnan, Luleå
National Templar Orden NTO:s ungdomstempel 905 Unga Viljor, Karlsvik
National Templar Orden NTO:S Ungdomstempel Norrskenet, Luleå
National Templar Orden NTO-logen 2893 Viljan, Karlsvik
Nattavaara Arbetsstuga
Nattavaara Socialdemokratiska Arbetarekommun
Nattavaara Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Nattavaara Tjurförening
Naturskyddsföreningen i Norrbottens län
Naturskyddsföreningen SNF, Luleå
Nederkalix Baptistförsamling Elim
Nederkalix Kretsloge av IOGT
Nederkalix-Töre IOGT Kretsloge
Nederkalix-Töre-Haparanda IOGT Kretsloge
Nederluleå Första Majblommekommitté
Nederluleå Hembygdsförening
Nederluleå Högerförening
Nederluleå I första Baptistförsamling. Kvinnoföreningen Febe Betel Gammelstad
Nederluleå Lärarklubb
Nederluleå Sjukkassa
Nederluleå Socialdemokratiska kretsförening
Nederluleå Södra Trädgårdssällskap
Nederluleåkretsen av Svenska Småskollärareförbundet
Nedertorneå Galtförening
Nedertorneå Mejeriförening
Nedertorneå Socialdemokratiska förening (SAP)
Nedertorneå Socialdemokratiska kretsförening
Nedertorneå-Haparanda hushållsgille
Nedre Kuivakangas Mejeriförening
Nedre Tväråälvs flottningsförening (även kallad Vistbäcken eller Stockforsälven)
Neistenkangas IF
Nej till EU
Nej till EU lokalavd, Älvsbyn
NGTO Logen 1227 Midnattsolen, Kiruna
NGTO-logen 1176 Nordanborg, Råneå
NGTO-logen 1177 Fridhem, Kiruna
NGTO-logen 1225 Nordstjärnan, Luleå
NGTO-logen 1332 Svartö Väl, Svartöstaden
NGTO-logen 1333 Nordens Väl, Luleå
NGTO-logen 1349 Nordens Blomma, Björsbyn
NGTO-logen 1364 Syskonringen, Karlsvik
NGTO-logen 1413 Alltid Framåt, Bodsvedjan
NGTO-logen 1481 Hoppet, Alviksträsk
NGTO-logen 1625 Nordens Stjärna, Storsund
NGTO-logen 1840 Allvaret, Malmberget
NGTO-logen 1857 Framtidshoppet, Piteå
NGTO-ungdomstempel 225 Vår Förhoppning, Luleå
NGTO-ungdomstempel 412 Solglimten, Piteå
Niemisels Folkets Husförening
Niemisels Socialdemokratiska förening fd arbetarekommun
Niemisels Socialdemokratiska kvinnoklubb
Niemisels Socialdemokratiska ungdomsklubb
Nikkala Folkets Hus förening
Nilivaara Socialdemokratiska Arbetarekommun
Nils Lindgrens handel Pello
Nils Utterströms Handelshus i Haparanda
NJA-Skyttegille
Nord Jern MC Malmberget
Nordkalottens kulturråd
Nordkalottkommittén
Nordvalls familjearkiv
Norgekommittén Malmberget
Norrbotten-enstaka handlingar, arkivfragment
Norrbottens 4H
Norrbottens Badmintonförbund
Norrbottens Bandyförbund
Norrbottens Bangolfförbund
Norrbottens Baptisters Predikantförening
Norrbottens Baptisters Ungdomsförbund
Norrbottens Baptistmission
Norrbottens Basketbollförbund
Norrbottens Bibliotekskontoristförening
Norrbottens Bildningsförbund
Norrbottens Bordtennisförbund
Norrbottens Bowlingförbund
Norrbottens Brottningsförbund
Norrbottens Bygdeteater
Norrbottens Civilförsvarsförbund
Norrbottens Cykelförbund
Norrbottens Distrikt av Arbetarnas Bildnings Förbund ABF
Norrbottens distrikt av Brandmännens Riksförbund
Norrbottens distrikt av Bygdegårdarnas Riksförbund
Norrbottens distrikt av Hyresgästernas Riksförbund
Norrbottens distrikt av IOGT-NTO
Norrbottens distrikt av Socialdemokratiska Vänsterpartiet
Norrbottens distrikt av Svenska Flickscoutförbundet
Norrbottens Distrikt av TBV
Norrbottens distrikt av Vänsterpartiet Kommunisterna VPK
Norrbottens Distriktsloge av NGTO Nationalgodtemplarorden
Norrbottens Elektricitetsförening
Norrbottens Fackliga Samorganisation
Norrbottens Filatelistförening
Norrbottens Fotbollsförbund
Norrbottens Friidrottsförbund NFIF
Norrbottens Förbudsförbund
Norrbottens Föreläsningsförbund
Norrbottens Föreningsarkiv (NF)
Norrbottens Gillekrets
Norrbottens Gymnastikförbund
Norrbottens Handbollsförbund
Norrbottens Handikappidrottsförbund
Norrbottens Hem och Skola distrikt
Norrbottens Husdjursskötsel Ekonomisk förening
Norrbottens Husmodersförbund
Norrbottens Idrottsförbund
Norrbottens Innebandyförbund
Norrbottens IOGT-Scoutdistrikt
Norrbottens Ishockeyförbund
Norrbottens Journalistförening
Norrbottens Kanotförbund
Norrbottens Kommunistiska Ungdomsdistrikt
Norrbottens Konstförening
Norrbottens Konsumentgille
Norrbottens krets av Apotekarsocieteten
Norrbottens kretsen Hushållslärarnas Riksförbund
Norrbottens Kristna Sångarförbund
Norrbottens Kvinnliga Företagare (NKF)
Norrbottens LO-distrikt, f d FCO-distrikt
Norrbottens lokalavd av Scoutfrämjandet
Norrbottens Lottaförbund
Norrbottens Luftskyddsförbund
Norrbottens läns Arbetsnämnd för Synskadade
Norrbottens läns Astma och Allergiförening
Norrbottens läns avd. av SFF
Norrbottens läns Djurskyddsförening
Norrbottens läns FN-distrikt
Norrbottens läns Fångvårds- och Skyddsförening
Norrbottens läns Hemslöjdsförening
Norrbottens läns Hälsovårdsförbund
Norrbottens läns Jaktvårdsförening
Norrbottens läns Kontrollförening
Norrbottens läns Polisförening
Norrbottens Läns Skogstjänstemannaförening avd 301
Norrbottens läns skogsägareförening u.p.a.
Norrbottens Läns Södra förbundskrets av Svenska Lärarförbundet
Norrbottens Läns Teaterförening
Norrbottens läns Turistförening
Norrbottens länsförbund av LRF
Norrbottens länsförening av Simfrämjandet
Norrbottens Länsförening mot Tuberkulos
Norrbottens Länshjälpskommitte
Norrbottens länskrets av Pensionerade Folkskollärares Riksförbund
Norrbottens Militäridrottsförbund
Norrbottens Musikerförening (Casablanca)
Norrbottens National Templar Orden NTO-distrikt
Norrbottens NOV-distrikt
Norrbottens Nykterhetsförbund
Norrbottens Orienteringsförbund
Norrbottens Orienteringsförbund O-Ringen
Norrbottens Regementes kamratförening
Norrbottens Ridsportförbund fd Ridfrämjandet
Norrbottens Röda Kors distrikt
Norrbottens Rörarbetares mätningsdistrikt
Norrbottens Scoutdistrikt
Norrbottens SGU-distrikts anti TBC-kommitté och Norra Bredåkers Barnkoloni
Norrbottens Simförbund
Norrbottens Sjömannaförening
Norrbottens Skidförbund
Norrbottens Skolidrottsförbund
Norrbottens Skytteförbund
Norrbottens Socialdemokratiska kvinnodistrikt
Norrbottens Socialdemokratiska landstingsgrupp
Norrbottens Socialdemokratiska partidistrikt
Norrbottens Socialdemokratiska Ungdomsdistrikt SSU
Norrbottens Sångarförbund
Norrbottens södra distrikt av Sveriges kvinnliga Bilkåristers riksförbund (SKBR)
Norrbottens Södra STF-krets
Norrbottens Söndagsskoleförening
Norrbottens TCO-distrikt
Norrbottens Tekniska Förening
Norrbottens Tennisförbund
Norrbottens Tidningen
Norrbottens URK-distrikt
Norrbottens Virkesmätningsförening
Norrbottens Volleybollförbund
Norrbottens Älghundklubb NÄK
Norrbottens östra seminkrets
Norrbottenskretsen av pensionerade lärares riksförbund
Norrbottensteatern
Norrfjärden-Alterdalens Socialdemokratiska förening
Norrfjärdens Blomsterfond
Norrfjärdens folkpartiavdelning
Norrfjärdens Föreläsningsförening
Norrfjärdens Socialdemokratiska broderskapsgrupp
Norrfjärdens-Alterdalens Socialdemokratiska Arbetarekommun
Norrfjärdenskören
Norrgårdens Avelscenter, Boden
Norrlandsfolket tidning för Övre Norrland utgiven av SAC
Norrskensflamman, Kirunaredaktionen
Norrskensflammans personalklubb
Notviken-Björsby Skytteförening
Notviken-Mjölkuddens Husmodersförening
Notvikens Kommunistiska förening
Notvikens lokalavd av IOGT:s Studieförbund
Notvikens Militära Blåbandsförening
Notvikens Scoutkår
Notvikens Socialdemokratiska Facklubb
NOV Logen Yleinen Kieltolaki Taimo, Kiruna
NOV No 138 Nordpolen, Gällivare
NOV Ungdomslogen No 98 Syskonringen, Gällivare
NOV-logen 1081 Valon Säde Ljusstrålen, Seskarö
NOV-logen 115, Kiruna
NOV-logen 122 Ny Tid, Bergviken
NOV-logen 1356 Råneå
NOV-logen 165 Thyrfing, Koskullskulle
NOV-logen 233 Skärgårdsblomman, Svartöstaden
NOV-logen 395 Framtidshoppet, Nautanen
NOV-logen 67 Norrskenet, Boden
NOV-logen 672 Apell, Svartöstaden
NOV-Ungdomsloge 86 Friska Vindar, Koskullskulle
NTF Norrbotten
Nybyns Bönhus- och Missionsförening
Nykterhetsfolkets Sjuk- och Begravningskassa avd 592 Sjulsmark
Nykterhetsfolkets Sjuk- och Begravningskassa avdelning 849 Degerbäcken
Nykterhetsfolkets Sjuk- och begravningskassa samt Understödsförening lokalavd. 1188 Skatamark
Nykterhetsfolkets Sjukkassa avd 199 Altappen
Nykterhetsfolkets Sjukkassa avd 39 Svartöstaden
Nykterhetsfolkets Sjukkassa nr 181, Haparanda
Nykterhetsrörelsens Bildningsverksamhet NBV Boden
Nykterhetsrörelsens Bildningsverksamhet NBV, Luleå
Nykterhetssvännernas centralkommitté Malmberget
Nykterhetsvännernas Allmänna Sjuk- och Begravningskassas lokalavdelning 626, Gällivare
Näsuddens Villaförening, Piteå
Näsuddens Vägsamfällighet, Piteå
Obligationsföreningarna Malmia och Malmklippan, Malmberget
Obligationsföreningen Räntan, Kiruna
Odd Fellow logen 31 Samuel Gustaf Hermelin, Boden
Odd Fellow Logen nr 49 Polstjärnan, Gällivare
Odd Fellow No 89 Tornedalen Haparanda
Odd Fellows Damklubb, Luleå
Officerarnas Riksförbund ORF I 19/P 5, Boden
Oscar Simu personarkiv
Ove Erikssson-Tavos personarkiv Juoksengi
Pajala Arbetsstuga
Pajala Fackliga Central Organisation FCO
Pajala Faktori
Pajala Flottning, föregångare till flottningsföreningen
Pajala Folkets Husförening
Pajala Handelsförening u.p.a
Pajala Husmodersförening
Pajala Socialdemokratiska kretsorganisation
Pajala Socialdemokratiska ungdomsklubb
Pajala VPK-krets Vänsterpartiet Kommunisterna
Pajala-enstaka handlingar, arkivfragment
Pajalaortens Jägare- och Fiskareförening
Palestinagruppen, Luleå
Palohuornas Socialdemokratiska arbetarekommun
Paul Mattilas personarkiv
Pello arbetsstuga
Pello Socialdemokratiska arbetarekommun
Pensionerade Statstjänstemäns Riksförbund avd 31, Luleå
Pensionärernas Riksorganisation PRO Bergnäset
Pensionärernas Riksorganisation PRO Gunnarsbyn
Pensionärernas Riksorganisation PRO Hortlax
Pensionärernas Riksorganisation PRO Nederluleå
Pensionärernas Riksorganisation PRO Norrbotten
Pensionärernas Riksorganisation PRO Norrfjärden
Pensionärernas Riksorganisation PRO Samorganisation Luleå
Pensionärernas Riksorganisation PRO Samorganisation, Boden
Pensionärernas Riksorganisation PRO Skurholmen-Örnäset
Pensionärernas Riksorganisation PRO Svartöstaden
Pensionärernas Riksorganisation PRO, Boden
Pensionärernas Riksorganisation PRO, Kalix
Pensionärernas Riksorganisation PRO, Kiruna
Pensionärernas Riksorganisation PRO, Övertorneå
Persöns Scoutkår
Pissinemi lokalavdelning av ABF
Pissiniemi enskilda vägföretag
Pissiniemi kommunistiska ungdomsklubbs festkommitté
Pite älvdals SAC krets
Pite älvdals skogsarbetaresyndikat
Pite älvdals Sågverksägareförening
Pite älvs flottningsförening
Pitebygdens Folkdanslag Kadrell´n
Pitebygdens Forskarförening
Pitebygdens Musikförbund
Pitebygdens Socialdemokratiska seniorklubb
Piteortens Fröodlareförening u.p.a
Piteortens Kreatursförsäkringsförening
Piteortens Syateljeförening
Piteå - enstaka handlingar, arkivfragment
Piteå Baptistförsamling
Piteå Fackliga Samorganisation
Piteå Flickscoutkår
Piteå FNL-grupp
Piteå Fredskommitté
Piteå Friförsamling Piteå Missionsförsamling
Piteå Godtemplares Idrottsförening
Piteå Idrottsförening
Piteå Idrottsplatsförening
Piteå kommuns FN-förening
Piteå Lasarett Socialdemokratiska Förening
Piteå lokalavdelning av Svenska Facklärarförbundet BD 13
Piteå Musiksällskap
Piteå Resoklubb
Piteå Rotaryklubb
Piteå Socialdemokratiska Arbetarekommuns Tjänstemannaklubb
Piteå socialdemokratiska arbetarekomun
Piteå Socialdemokratiska Broderskapsgrupp
Piteå Socialdemokratiska Förening
Piteå Socialdemokratiska Kretsorganisation
Piteå Socialdemokratiska kvinnoklubb
Piteå Socialdemokratiska Servicefackklubb
Piteå sockens livsmedelsnämnd Öjebyn
Piteå sockens norra Moderata valmansförening
Piteå stads Blåbandsförenings No 881 och bibliotek
Piteå stads Godtemplares Ekonomiförening u.p.a
Piteå stads nykterhetsförening
Piteå TCO-kommitté
Piteå Teaterförening
Piteå Västra Rotaryklubb
Piteå älvdals ortsförbund av RLF
Piteåbygdens ABF
Piteåbygdens Fackliga Centralorganisation FCO
Piteå-Långnäs Jaktklubb
Piteåortens Socialdemokratiska kretsorganisation
Piteå-Tidningen
Piteå-Älvsby skyttekrets
Pitholms Missions syförening
Pitholms Missionsförening
Pitholms Scoutkår
Pitholms Socialdemokratiska arbetarekommun
Plutonsofficersföreningen F 21, Luleå
Polar Pentanque Club
Porjus FNL-grupp
Porjus Folkets Husförening u.p.a
Porjus Metodistförsamling
Porjus Resoklubb
Porjus Socialdemokratiska arbetarekommun
Porjus Ungsocialistiska klubb
Porsi Juniorförening
Porsi Kristliga Ungdomsförening Ledstjärnan
Porsi Missionsförsamling
Porsön-Rutvik Hem och Skolaförening
PRO Båtskärsnäs
PRO Samorganisation Övertorneå
Prästholmens Socialdemokratiska Förening
Prästholmens Unga Örnar
Puoltikasvaara Socialdemokratiska ungdomsklubb SDUK:s ABF-bibliotek
Purnu Föresläsningsförening
Pålkems Arbetsstuga
Pålkems Jordbruks- och Lanthushållsskola
R.T Nordstjernan Damklubb Riddartemplet, Gällivare
Randijaurs Syndikalistiska ungdomsklubb
Rantajärvi IF
Rantajärvi Socialdemokratiska arbetarekommun
Rasmyran IF
Rebeckalogen nr 24 Nornan, Boden
Rebeckalogen nr 30, Jungfru Marie Nycklar
Rebeckaläger nr 7 Midnattssolen
Riksbankens avdelningskontor, Luleå
Riksdagsman Johan Johansson personarkiv, Öjebyn
Riksförbundet Finska föreningar i Sverige Norra Sveriges distrikt
Riksföreningen för Lärare i Ekonomiska och Tekniska ämnen (RET) Norrbottenskretsen
Riksgränsbanans Socialdemokratiska arbetarekommun
Riksgränsbanans Socialdemokratiska kvinnoklubb
Riksgränsens Folkets Hus förening
Riksteaterns Publikorganisation Malmfälten Malmberget
Riskan 18, Luleå
Risöns Byahandlingar
Risöns Socialdemokratiska förening, Luleå
Risöns Vägförening
RLF avdelning 222 Edefors
Rokåns Flottningsförening
Rosviks Bagarstuga
Rosviks Elektriska Kraftaktiebolag
Rosviks Idrottsklubb
Rosviks Mejeriförening
Rosviks Minnesfond
Rosviks Socialdemokratiska arbetarkommun
Rosviks Socialdemokratiska Förening
Rosviks Socialdemokratiska kvinnoklubb
Rosviks Socialdemokratiska ungdomsklubb
Rosviks Trädgårdssällskap
Rosviks Vävstuga
RT Nordstjärnans Damklubb, Gällivare
RT Thule av Tempelriddarorden
RT Thule Damklubb
Rutvik-Björsby Socialdemokratiska förening
Rutviks Socialdemokratiska kvinnoklubb
Råne älvs flottningsförening
Råneå Baptistförsamling
Råneå Baptistförsamling Byggnadsföreningen Betel Rånbyn och Rånegruppen
Råneå Baptistförsamling II
Råneå Baptistförsamling Juniorföreningen Klippan Prästholm
Råneå Baptistförsamling Prästholms Grupp
Råneå Ekumeniska Råd
Råneå Evangelisk-Lutheranska Missionsförening EFS
Råneå Evangelisk-Lutherska Missionsförening EFS Ungdomsförening
Råneå Fackliga Central Organisation FCO
Råneå Folkets Husförening
Råneå Missionsförsamling
Råneå Nykterhetsvänners samarbetskommitte
Råneå Socialdemokratiska arbetarekommun Förening
Råneå Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Råneå Socialdemokratiska partikrets
Råneå Västra Missionsförsamling Niemisel
Råneåbygdens Konvalecentförening
Rädda Barnen Arjeplog
Rädda Barnen Harads
Rädda Barnen Hortlax
Rädda Barnen lokalavdelning Junosuando
Rädda Barnen Piteå
Rädda Barnen Vittangi
Rädda Barnen Öjebyn
Rädda Barnens lokalavdelning Tärendö
Rädda Barnens lokalförening Gammelstad
Rädda Barnens lokalförening Luleå
Rädda Barnens Länsförbund
Röda Korset, Gällivare
Röda Kvarn och Sagabiografen
Rödupps Jaktvårdsområde
S 3 Plutonofficersförening, Boden
S:t Georgs gille, Norrbotten
S:t Georgskommittén, Boden
S:t Petri metodistförsamling, Luleå
Saivomuotka Idrottsklubb
Salemförsamlingen Bodträskfors
Salmi ångsåg och Granviks lastageplats Seskarö
Salomonssons diversehandel Malmberget
Samlarföreningen Polcirkeln
Samlingspärm för enstaka arkiv
Sanden-Sveafältets Socialdemokratiska Förening
Sandsundets Belysningsförening Ryssbält
Sandträsk Folkets Husförening
Sandträsk Patientförening
Sandträsk Socialdemokratiska förening
Sangis Socialdemokratiska arbetarekommun
Sangis Socialdemokratiska Ungdomsklubb SDUK
Satters-Hakkas Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Scoutkåren Vargen, Gällivare
Segling - Sten Marklunds personarkiv
SEKO Post, Norrbotten
Sektion vid Trädestillationsverket i Piteå, avd 277 Lövholmen
Selets Kraftstationsförening
Seminariets IF
Seskarö AIF
Seskarö AIF Atlas
Seskarö Folkets Hus förening u.p.a.
Seskarö Föreläsningsförening
Seskarö IF
Seskarö Kommunistiska arbetarekommun
Seskarö Majblommekommitté
Seskarö Socialdemokratiska arbetarekommun
Seskarö Socialdemokratiska förening
Seskarö Socialdemokratiska kvinnoklubb
Seskarö Socialdemokratiska ungdomsklubb
Sigurd Frankis (Fräkis) personarkiv
Sigurd Klockares privatarkiv
Sigurd Lindqvists personarkiv
Siknäs Samfällighetsförening
Siksjö kolonat, Södra Arvidsjaurs revir
Simon Vibergs personarkiv
SISU Idrottsutbildarna Norrbotten
Sixten Fredrikssons privatarkiv
SJ:s Samarbeteskommitte, Kiruna
Sjulnäs Mejeriförening
Sjulsmarks Socialdemokratiska arbetarekommun
Sjöarnas Idrottsklubb Mettäjärvi
Sjöfartshotellets Damklubb, Luleå
Skaulo-Puoltikasvaara Folkets Husförening
Skellefte-Pite älvars distrikt av S.S.F.a.F
Skeppningsjournal från Kungliga Domänstyrelsen
Skidklubben Friska Viljor, Gammelstad
Skogs i Norr Norrbotten
Skogs- och Lantbrukstjänstemannaförbundet SLF Arvidsjaurs lokalavdelning
Skogskarlarnas klubb i Norrbotten
Skogskärrs Socialdemokratiska Arbetarekommun
Skolledareföreningen i Luleå
SKS Sveriges Kyrkliga Studieförbund i Luleå stift
SKS Sveriges Kyrkliga Studieförbund lokalavd, Luleå
SKTF avdelning 38 Boden
SKTF Norrbottensdistriktet nr XIII
Skurholmens Kommunistiska förening
Skurholmens Socialdemokratiska förening
Skurholmens Socialdemokratiska kvinnoklubb
Skurholmens Socialdemokratiska kvinnoklubbs parkvaktskommitté
Skurholmen-Örnäsets Husmodersförening
SKV Svenska Kvinnors Vänsterförbund, Kiruna
Skådebanan Norrbotten
Skärets Vattenförening, Vittjärv
SLU Svenska Landsbyngdens Ungdomsförbund, Övertorneå
Släkten Wallin Luleå
Slöjdmagasinet Slöjd-Anders, Malmberget
Snesuddens Folkets Husförening
Snesuddens Socialdemokratiska kvinnoklubb
Socialdemokrater mot EU i Pite älvdal
Socialdemokrater mot EU Norrbotten
Socialdemokrater mot EU, Älvsbyn
Spanienfrivilligheten 1936-1939
Spikbergs LS av SAC Sveriges Arbetares Centralorganisation Lokal Samorganisation
SSU Backa Skolklubb Strömbacka
SSU Bergnäset fd Bergnäsets Socialdemokratiska ungdomsklubb
SSU Boden
SSU Calconen Luleå
SSU Ejidos, Malmberget
SSU Ersnäs fd Ersnäs Socialdemokratiska ungdomsklubb
SSU Facket, Boden
SSU Facket, Gällivare
SSU Facket, Kiruna
SSU Facket, Malmberget
SSU Facket, Piteå
SSU Fiskben, Piteå
SSU Framtiden, Malmberget
SSU Grottan, Kiruna
SSU Hakkas
SSU Halsduk, Malmberget
SSU Haparanda
SSU Infjärden
SSU Kretsen, Piteå
SSU Laxen, Piteå
SSU Maffian, Piteå
SSU Makaronerna, Piteå
SSU Medea, Malmberget
SSU Munkarna, Piteå
SSU Naranja, Gällivare
SSU Nilivaara
SSU Norrfjärden
SSU Palten, Piteå
SSU Piteå
SSU Pite-älvdalskretsen
SSU Prisma Framnäs
SSU Puoltikasvaara
SSU Rosvik
SSU Räkan, Piteå
SSU Sjulsmark
SSU Skurholmens Socialdemokratiska ungdomsklubb
SSU Socius, Koskullskulle
SSU Ullatti
SSU Ventilen, Älvsbyn
SSU Vittangi
SSU Öjebyn
SSU-facket, Luleå
SSUH Sveriges studerande ungdoms helnykterhetsförbund Samrealskolan, Arvidsjaur
SSUH Sveriges studerande ungdoms helnykterhetsförbund Sunderbyn
SSUH Vintergatan Sveriges studerande ungdoms helnykterhetsförbund, Boden
Stadsbanornas ingenjörsförening, Luleåavdelningen
Stadsviken-Malmuddens Socialdemokratiska Förening
Statens Järnvägars extra eldareklubb, Luleå
Statsanställdas Förbund 5107 avd 74, Kiruna
Statsanställdas Förbund 5107 avd 78, Arjeplog
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 02, Boden
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 09, Haparanda
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 11, Pajala
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 12 Korpilombolo
Statsanställdas Förbund 5107 Klubb 13 Karesuando
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 14 Vittangi
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 15, Gällivare
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 17, Jokkmokk
Statsanställdas Förbund 5107 klubb 22 Koler
Statsanställdas Förbund 5107 Nattavaarabysektion 16
Statsanställdas Förbund 5107 Övre Norrlands mätningsdistrikt (Vägarbetareförbundet), Boden
Statsanställdas Förbund 5107, avd 218, Kalix
Statsanställdas Förbund 5107, avd 292 Övertorneå
Statsanställdas Förbund 5107, fd avd 249, Nederluleå
Statsanställdas Förbund 5107, klubb 04, Boden
Statsanställdas Förbund 5107, klubb 05, Harads
Statsanställdas Förbund 5107, klubb 06, Råneå
Statsanställdas Förbund 5107, klubb 08, Överkalix
Statsanställdas Förbund avd 1063, Luleå
Statsanställdas Förbund avd 1068 Notviken fd SJMF avd 68
Statsanställdas Förbund avd 1080, Gällivare
Statsanställdas Förbund avd 1086, Kiruna
Statsanställdas Förbund avd 1125, Kiruna
Statsanställdas Förbund avd 1134, Övertorneå
Statsanställdas Förbund avd 1305, Luleå
Statsanställdas Förbund avd 1349, Gällivare
Statsanställdas Förbund avd 1350, Kiruna
Statsanställdas Förbund avd 2104 klubb 7, Kiruna
Statsanställdas Förbund avd 2104, Kalix
Statsanställdas Förbund avdelning 1021 Loktjänst, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 1126, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 2104 klubb 1, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 2104 klubb 2, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 2104 Klubb I 19, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 2104 Klubb IFÖN, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 2104, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 3010, Boden
Statsanställdas Förbund avdelning 5107, Boden
Statsanställdas Förbund SF 4009 Luleå
Statsanställdas Förbund SF avdelning 2104 klubb 8, Arvidsjaur
Statsanställdas Förbund SF avdelning 5107 klubb 19, Arvidsjaur
Statsanställdas Förbund SF avdelning 5107 klubb 21, Arvidsjaur
Statsanställdas Förbunds samarbetskommitté, Norrbotten
Statsanställdas Förbundsdistrikt i Norrbotten
Statstjänstemannaförbundet BD-distriktet
Statstjänstemannaförbundet ST-Skogsförmän Avd 117, Norrbotten
Stensborgs sågverk
Stiftelsen Flickscoutstugan
Stiftelsen Meldersteins Fritidsgård
Stiftelsen Ryssbälts Kapell (EFS)
Storfors AIK
Storfors Folkets Hus
Storfors Fredsförening
Storfors Socialdemokratiska Ungdomsklubb SSU
Storfors Syförening
Storfors-Bergsvikens Hortlax arbetarekommun
Storsaivis Fiskevårdsförening
Storstrejkskommitten i Malmberget
Storsunds Husmodersförening
STR Norrbotten Sveriges Trafikskolors Riksförbund
Strands familjearkiv Böle-Råneå
Strömnäs GIF
Studiecirkeln Bygd i förvandling Alvik
Studiecirkeln Demokraten
Studiefrämjandet i Norrbotten
Studiefrämjandet Luleå lokalavdelning
Studiefrämjandet, Arvidsjaur
Studiefrämjandet, Piteå
Studiefrämjandet, Överkalix
Studieförbundet Bilda, Norrbotten
Studieförbundet Vuxenskolan SV, Boden-Luleå
Sture Henrikssons personarkiv
Suddesjaurs LS av SAC
Suddesjaurs syndikalistiska ungdomsklubb
Sudoks LS av SAC
Sunderby Folkhögskola
Sunderby Föreläsningsförening
Sunderby Socialdemokratiska arbetarekommun, S-förening
Sunderbyns Rödakorskrets
Sundoms Hembygdsförening
Sundoms Kooperativa Handelsförening u.p.a.
Sundoms Kvarnbolag
Sundoms Socialdemokratiska arbetarekommun
Sundoms Socialdemokratiska ungdomsklubb SSU
SV Norrbotten
Svansteins Arbetsstuga
Svansteins Skytteförening
Svansteins Socialdemokratiska arbetarekommun
Svappavaara Arbetarekommun
Svappavaara Folkets Husförening
Svappavaara Fritidsförening
Svappavaara LS av SAC, Kiruna
Svappavaara Socialdemokratiska kvinnoklubb
Svartbjörnsbyns Idrottsförening (IF)
Svartbjörnsbyns Scoutkår
Svartbjörnsbyns Socialdemokratriska Förening
Svartbyns avdelning av Landsbygdspartiet Bondeförbundet
Svartbyns Gymnastik och Idrottsförening
Svartbyns RLF- avdelning Riksförbundet Landsbygdens Folk
Svartbyns Socialdemokratiska Förening
Svartbyn-Sävast Socialdemokratiska Förening
Svart-Fager-Eriks SSU-klubb, Boden
Svartlå Baptistförsamling
Svartlå Mejeriförening
Svartlå Missionsförsamling
Svartlå Socialdemokratiska Arbetarekommun
Svartlå Tjurförening
Svartö Arbetares Byggnadsförening
Svartö Skytteförening
Svartöstadens AIK-SAIK
Svartöstadens Evangelisk-Lutherska missionsförening
Svartöstadens Husmodersförening
Svartöstadens Kommunistiska arbetarekommun
Svartöstadens Socialdemokratiska förening
Svartöstadens Socialdemokratiska kvinnoklubb
Sven A Fogelviks personarkiv
Sven Ebres personarkiv, Malmberget
Svensk Godtemplar Ungdom Norrbottens SGU-distrikt
Svensk Godtemplar Ungdom SGU Antnäs
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 131 Friska Viljor, Kiruna
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 192 Gränsen, Haparanda
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 245 Norrskenet, Malmberget
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 292 Framåt, Haparanda
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 329 Kamratringen Råneå
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 435 Unga Krafter, Älvsbyn
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 457 Rimfrost, Överkalix
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 466 Sommarsol Niemisel
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 472, Kalix
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 606 Jukkasjärvi
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 666 Kvällsdroppen, Vargbacken
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 79 Ungdomstro, Luleå
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avd 87 Fred, Gällivare
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avdelning 149 Solidas, Arvidsjaur
Svensk Godtemplar Ungdom SGU avdelning 61 Majblomman, Boden
Svensk Godtemplar Ungdom SGU, Gällivare
Svenska Allmänna Folkskollärareföreningen Älvsbykretsen
Svenska Arbetsarmén, Kangosfors
Svenska Arbetsledareförbundet SALF avdelning 41, Boden
Svenska Bageriarbetareförbundet avd 26, Luleå
Svenska Bageriarbetareförbundet avd 49, Kiruna
Svenska Beklädnadsarbetareförbundet avd 23, Luleå
Svenska Beklädnadsarbetareförbundet avdelning 46, Boden
Svenska Bleck- och Plåtslageriarbetareförbundet avd 61, Luleå
Svenska Bleck- och Plåtslageriarbetareförbundet avdelning 32, Boden
Svenska Blå Stjärnan, Luleåkåren
Svenska Blåstjärnan Norrbottens förbundet
Svenska Bryggeriarbetareförbundet avd 17, Luleå
Svenska Bryggeriarbetareförbundet avd 94, Piteå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 164, Luleå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 23, Luleå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 268 och 423, Övertorneå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 292 f.d. Sv grov- och fabriksarbetareförbundet avd 367, Luleå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 292, Luleå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 388, Överkalix
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 393 Korpilombolo
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 399, Pajala
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 427 Karungi
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 429, Luleå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 453 Ligga-Harsprånget
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 453 Porjus
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 493, Jokkmokk
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 511 Vuollerim
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 56 Malmberget
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 572 Messaure
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 573 Karesuando
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avd 94, Kiruna
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avdelning 291, Piteå
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avdelning 294 (rörarbetare), Boden
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avdelning 635 Edefors
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avdelning 91, Boden
Svenska Byggnadsarbetareförbundet avdelning 96, Boden
Svenska Byggnadsarbetarförbundet avd 164 Luleå Mätningsdistrikt
Svenska Byggnadsträarbetareförbundet avd 159 Munksund-Piteå
Svenska Byggnadsträarbetareförbundet avd 171 Karlsborg
Svenska Byggnadsträarbetareförbundet avd 413 Junosuando
Svenska Byggnadsträarbetareförbundet avd 466 Muodoslombolo
Svenska Byggnadsträarbetareförbundet avdelning 213, Kalix
Svenska Byggnadsträarbetareförbundet avdelning 25, Boden
Svenska Byggnadsträarbetareförbundets avdelning 185, Älvsbyn
Svenska Elektrikerförbundet avd 108, Kiruna
Svenska Elektrikerförbundet avd 110, Överkalix
Svenska Elektrikerförbundet avd 112, Piteå
Svenska Elektrikerförbundet avd 113 Vargbacken
Svenska Elektrikerförbundet avd 148, Piteå
Svenska Elektrikerförbundet avd 160, Övertorneå
Svenska Elektrikerförbundet avd 163, Arvidsjaur
Svenska Elektrikerförbundet avd 29, Övertorneå
Svenska Elektrikerförbundet avd 53, Kalix
Svenska Elektrikerförbundet avd 75, Luleå
Svenska Elektrikerförbundet avd 80 Malmberget
Svenska Elektrikerförbundet avdelning 27, Boden
Svenska Elektrikerförbundet avdelning 75, Boden
Svenska Europahjälpen Bodenkommittén
Svenska Fabrikarbetarnas A-kassa avd 307, Arvidsjaur
Svenska Fabriksarbetareförbundet avd 299 Öjebyn
Svenska Fabriksarbetareförbundet avd 305 Södra Sunderbyn
Svenska Fabriksarbetareförbundet avd 345 Prästholm
Svenska Fabriksarbetareförbundet avd 405, Kalix
Svenska Fabriksarbetarnas förbund avd 307, Arvidsjaur
Svenska Facklärareförbundet lokalavd BD11, Jokkmokk
Svenska Facklärareförbundet lokalavd BD6, Gällivare
Svenska Facklärareförbundet lokalavd BD7, Kiruna
Svenska Facklärareförbundet lokalavd BD8, Älvsbyn
Svenska Facklärareförbundet lokalavd, Pajala
Svenska Facklärareförbundet lokalavd, Piteå
Svenska Facklärarförbundet BD 10, Boden
Svenska Facklärarförbundet SFL avd Luleå-Boden
Svenska Facklärarförbundet SFL BD:2 Arvidsjaur-Arjeplog
Svenska Facklärarförbundet SFL lokalavd BD3, Luleå
Svenska Facklärarförbundet, lokalavdelning BD 6, Gällivare
Svenska Facklärarförbundets distrikt i Norrbotten
Svenska Finlandsföreningars Riksförbund, Fadderortsrörelsen, Luleå
Svenska Finlandsföreningars Riksförbunds Luleåavdelning
Svenska Folkhögskolans lärarförbund SFHL lokalavdelning Kiruna
Svenska Folkpensionärers riksförbund SFRF, Luleå
Svenska Folkskollärarinneförbundets krets, Kiruna
Svenska Freds och Skiljedomsföreningen, Norrbotten
Svenska Förskollärares Riksförbund SFR:S Norrbottens Krets
Svenska Godtemplares sjuk- och begravningskassa nr 333, Boden
Svenska Grov- och Fabriksarbetareförbundet avd 299, Piteå
Svenska Grov- och Fabriksarbetareförbundet avd 586, Överkalix
Svenska Grov- och Fabriksarbetareförbundet avd 656, Kiruna
Svenska Grov- och Fabriksarbetareförbundet avd 92 Abisko
Svenska Grov- och Fabriksarbetareförbundet avdelning 67, Boden
Svenska Grov-o Fabriksarbetareförbundet avd 696 Malmberget
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 110 Laisvall
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 12, Kiruna
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 13 Tuollavaara
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 136 Aitik
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 16 Nautanen
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 18 finsktalande, Kiruna
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 4 Malmberget
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 40 Svartön
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 7 Koskullskulle
Svenska Gruvindustriarbetareförbundet avd 93 Laver
Svenska Handelsarbetareförbundet avd 72 Porjus
Svenska Hemvårdarinneförbundet, Övre Norra distriktet
Svenska Hotell- och restauranganställdas förbund avd 134 Kalix
Svenska Hotell- och restauranganställdas förbund avd 52 sektion 41 Luleå
Svenska Hotell- och restauranganställdas förbund avd 57 Piteå
Svenska Hotell- och restaurangpersonalens förbund avd 49 Boden
Svenska Idoförbundet
Svenska Industritjänstemannaförbundet SIF avd 27, Luleå
Svenska Insjö- och Skärgårdsflottans förbund avdelning Karlsborg
Svenska Jägarförbundet Norrbotten
Svenska Järnvägsbyggnadsarbetare fackföreningen sektion 86 Abisko
Svenska Järnvägsmannaförbundet 5:e distriktsorganisaiton
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 130 Nattavaara
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 137 Morjärv
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 139, Kiruna
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 150 Fjällåsen
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 208 Torneträsk
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 217, Haparanda
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 232, Luleå
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 240, Luleå
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 76, Jokkmokk
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 80, Gällivare
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 94 Vassijaure
Svenska Järnvägsmannaförbundet avd 95 Malmberget
Svenska Järnvägsmannaförbundet SJMF avd 207, Älvsbyn
Svenska Järnvägsmannaförbundet SJMF avd 247, Piteå
Svenska Järnvägsmannaförbundet SJMF avdelning 48, Boden
Svenska Järnvägsmannaförbundet SJMF:s avd 248, Kiruna
Svenska Järnvägsmannaförbundet SJMF:s avdelning 126 Socialdemokratiska fackklubb, Boden
Svenska Järnvägsmannaförbundets avdelning 70 Övre Norrlands klubben
Svenska Järnvägsmannaförbundets platsstyrelse, Boden
Svenska Kommunalarbetareförbundet Avd 102 Socialdemokratiska Fackklubb, Luleå
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 102, Luleå
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 173, Luleå
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 244, Kalix
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 260, Piteå landskommun
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 28 sektion 30 (17) Öjeby sjukhem - Ekonomipersonalen
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 28 sektion 4, Kalix
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 332, Kiruna
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 412, Gällivare
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 454 Malmberget
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 51, Kiruna
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 528 Råneå
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd 543, Överkalix
Svenska Kommunalarbetareförbundet avd. 49 sektion 3, Luleå
Svenska Kommunalarbetareförbundet avdelning 109, Boden
Svenska Kommunalarbetareförbundet avdelning 28 sektion 6, Boden
Svenska Kommunalarbetareförbundet förbundet avd 239, Haparanda
Svenska Kommunalarbetareförbundet Luleå samorganisation avd 102 och 173
Svenska Kommunalarbetareförbundets avd 113 Malmberget
Svenska Kommunalarbetareförbundets Socialdemokratiska fackklubb Haparanda
Svenska Kommunalarbetarförbundet SKAF avd 256, Arvidsjaur
Svenska Kvinnors Vänsterförbund, lokalavdelningen, Luleå
Svenska Kyrkans Lekmannaförbund i Luleå Stift, Norrbottens Kyrkobrödrakårer
Svenska Landsbygdens Ungdomsförbund SLU Svartbyn
Svenska Lantarbetareförbundet av 35 Norrbotten
Svenska Lantarbetareförbundet avd 149 Öjebyn
Svenska Lantarbetareförbundet avd 381 Björkfors
Svenska Livsmedelsarbetareförbundet avd 120, Kiruna
Svenska Livsmedelsarbetareförbundet avd 128, Piteå
Svenska Livsmedelsarbetareförbundet avd 57, Luleå
Svenska Livsmedelsarbetareförbundet avd Gällivare
Svenska Livsmedelsarbetareförbundet avdelning 32, Boden
Svenska Lokmannaförbundets samorganisation vid 5:e distriktet
Svenska Läderarbetareförbundet avdelning 37, Boden
Svenska Lärareförbundet BD S4, Boden
Svenska Lärareförbundet Luleå lokalavd
Svenska Lärareförbundet Piteå lokalavd
Svenska Lärareförbundets regionverksamhet
Svenska Lärarförbundet BD10, Älvsbyn
Svenska Lärarförbundet lokalavd BD5, Jokkmokk
Svenska Lärarförbundet lokalavd BDn6, Kiruna
Svenska Lärarförbundet lokalavd BDs7, Älvsbyn
Svenska Lärarförbundet lokalavdelning, Arvidsjaur
Svenska Lärarförbundet lokalavdelning, Gällivare
Svenska Metallindustriarbetareförbundet avd 105, Kiruna
Svenska Metallindustriarbetareförbundet avd 173 Rörarbetarklubben, Luleå
Svenska Metallindustriarbetareförbundet avd 279 Älvsbyn
Svenska Metallindustriarbetareförbundet avd 56 Malmberget
Svenska Metallindustriarbetareförbundet avd 610 Laisvall
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU Råneå
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU Ytterbyn
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU, Kalix
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU, Luleå
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU, Malmberget
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU, Piteå
Svenska Missionsförbundets Ungdom SMU, Älvsbyn
Svenska Murareförbundet avd 143, Luleå
Svenska Murareförbundet avd 181 Malmberget
Svenska Murareförbundet avd 223, Övertorneå
Svenska Murareförbundet avd 29, Luleå
Svenska Murareförbundet avdelning 66, Boden
Svenska Musikerförbundet avdelning 127, Piteå
Svenska Musikerförbundet avdelning 164 Arvidsjaur
Svenska Musikerförbundets avdelning 53, Boden
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 115 Piteå
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 138, Pajala
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 139, Kalix
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 153, Arvidsjaur
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 172, Älvsbyn
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 214, Haparanda
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 24, Luleå
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 71, Kiruna
Svenska Måleriarbetareförbundet avd 72 Malmberget
Svenska Måleriarbetareförbundet avdelning 41, Boden
Svenska Måleriarbetareförbundets avdelning 104 i Porjus och Harsprånget
Svenska Naturskyddsföreningens lokalavdelning 500, Gällivare
Svenska Norgehjälpen, Kiruna
Svenska Pappersindustriarbetareförbundet avd 165 Karlsborg
Svenska Pappersindustriarbetareförbundet avd 23 Karlshäll
Svenska Pappersindustriarbetareförbundet avd 37, Piteå
Svenska Personaladministrativa Föreningen Distrikt 1
Svenska Skidlärarföreningen, Luleå
Svenska Sko- och Läderarbetareförbundet avd 32 Boden
Svenska Sko- och Läderindustriarbetareförbundet avd 58 Råneå
Svenska Sko- och Läderindustriarbetareförbundet avdelning 63, Boden
Svenska Sko- och läderindustriarbetareförbundet avdelning 81 Piteå
Svenska Skogs- och Flottningsarbetare Förbundets avd. 305 Gyljen
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 100 Mattisudden
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 128 Viståsen
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 253 Övermorjärv
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 261 Kukasjärvi
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 264 Jägen
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 300 Strittjomvare
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 301 Murjek
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 345 Sarvisvaara
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 358 Rödupp
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 381 Arjeplog
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 569 Storberg
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 572 Gråträsk
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 629 Ängesån
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 633 Alterdalen
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 644 Masungsbyn
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 651 Tvärån
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 658 Vistträsk
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 661 Kuouka-Kalludden
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 665 Risträsk-Lansjärv
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 667 Juoksuvaara
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 671 Lappskottbacken
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 672 Moskosel
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 677 Norra Bergnäs
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 678 Areavaara
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 683 Ullatti
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 691 Murjek
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 692 Hedberg
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 701 Orrbyn
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 713 Storsien-Korpikå
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 720 Äijävaara
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 725 Markitta
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 735 Leipojärvi
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 765 Saivomuotka
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 772 Murjevaara
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 8 sektion 10 Vidsel
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 8 sektion 12 Älvsbyn
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 8 sektion 13 Vistträsk
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 813 Nuoksujärvi
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 877 Ängesån
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 884 Palohuornas-Mukkavaara
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 906 Sarvisvaara
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 909 Stockforsälven
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 915 Ljuså
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 919 Posjärv
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 937 Akkavare
Svenska Skogs- och Flottningsarbetareförbundet avd 946 Abborträsk
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet avd 982 Korpilombolo
Svenska Skogs- och flottningsarbetareförbundet kretsen, Arvidsjaur
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 129 Kaunisvaara
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 192 Anttis
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 21 Kalixälven
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 225 Kitkiöjoki
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 242 Kolari
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 250 Bölebyn
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 270 Nybyn
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 299 Äijävaara
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 327 Kitkiöjärvi
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 506 Kihlanki
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 591 Kärentöjärvi
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 653 Saittarova
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 691 Junosuando
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 692 Tärendö
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 7, Pajala
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 703 Kivijärvi
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 708 Erkheikki
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 71 Parkalombolo
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 725 Käymäjärvi
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 726 Kengis, Pajala
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 782 Muodoslombolo
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 789 Vettasjärvi
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 798 Kuivakangas
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 8 Pitedalen, Södra Norrbotten
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 8, sektion 22, Arvidsjaur
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 813 Männikkö
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 826 Sammakko
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 86 Lovikka
Svenska Skogsarbetareförbundet avd 981 Mårdsel
Svenska Skogsarbetareförbundet avdelning 150 Lakaträsk, Boden
Svenska Skogsarbetareförbundet avdelning 162 Gransjö
Svenska Skogsarbetareförbundet avdelning 451 Åträsk-Mjövattnet
Svenska Skogsarbetareförbundet avdelning 78 Edefors
Svenska Skogsarbetareförbundet avdelning 9 Norrbottens Förmanssektion, Boden
Svenska Skogsarbetareförbundet avdelning 9, Boden
Svenska Skogsarbetareförbundet Luleå älvs distrikt
Svenska Skogsarbetareförbundet sektion 8, Lansjärv
Svenska Skogsarbetareförbundet, avd. 7, Norra Norrbotten
Svenska Skogsarbetareförbundet, avd. 7, Pajala
Svenska Skogs-o Flottningsarbetareförbundet avd 814 Moskojärvi
Svenska Skogs-o Flottningsarbetareförbundet avd 870 Purnu
Svenska Skrädderiarbetareförbundet avdelning 48, Gällivare-Malmberget
Svenska Småskollärareförbundet, Kirunakretsen
Svenska Småskollärareförbundets Arvidsjaurskrets
Svenska Snö-och Isskulpturförbundet Snöis
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 10, Piteå
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 117 Koler
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 125 Avaviken
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 129 Kronsågen-Porjus
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 171 Lövholmen
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 205 Laxfors
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 249 Sandhals-Håkansö
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 251 Degeränget
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 437 Säivis
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 440, Haparanda
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 66 Båtskärsnäs
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 72 Axelsvik-Båtskärsnäs
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 74 Granvik Seskarö
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd 86 Ängsören-Sangis
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avd. 165 Munksund
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avdelning 187 Morjärv
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avdelning 295 Jämtön
Svenska Sågverksindustriarbetareförbundet avdelning 73 Karlsborg
Svenska Teleförbundets avd 119, Luleå
Svenska Teleförbundets avd 182, Piteå
Svenska Teleförbundets avd 183, Kalix
Svenska Teleförbundets avd 184, Haparanda
Svenska Teleförbundets avd 34, Luleå
Svenska Teleförbundets avd 74, Piteå
Svenska Teleförbundets avd 75, Kalix
Svenska Teleförbundets avdelning 17, Boden
Svenska Teleförbundets avdelning 73, Boden
Svenska Teleförbundets sektionsstyrelse
Svenska Telegraf- och telefonmannaförbundets distriktsombud
Svenska Telegraf- och Telefonmannaförbundets 7:e distrikts samorganisation
Svenska Telegraf- och Telefonmannaförbundets avd 27 Malmfälten
Svenska Textilarbetareförbundet avd 14 Gammelstad
Svenska Tornedalingars Riksförbund STR-t
Svenska Tornedalingars Riksförbund STR-t, avdelning Kiruna
Svenska Transportarbetareförbundet avd 111, Boden
Svenska Transportarbetareförbundet avd 122, Piteå
Svenska Transportarbetareförbundet avd 138, Luleå
Svenska Transportarbetareförbundet avd 139 Karlsborg
Svenska Transportarbetareförbundet avd 156, Kiruna
Svenska Transportarbetareförbundet avd 181, Luleå
Svenska Transportarbetareförbundet avd 188, Kalix
Svenska Transportarbetareförbundet avd 215 Malmberget
Svenska Transportarbetareförbundet avd 215 Malmberget
Svenska Transportarbetareförbundet avd 223, Piteå
Svenska Transportarbetareförbundet avd 234, Piteå
Svenska Transportarbetareförbundet avd 26, Luleå
Svenska Transportarbetareförbundet avd 54 Seskarö-Kalix
Svenska Transportarbetareförbundet avd 65 Båtskärsnäs
Svenska Transportarbetareförbundets avdelning 264, Älvsbyn
Svenska Transportarbetarförbundet avd 128 Siknäs
Svenska Träarbetareförbundet avd 233, Luleå
Svenska Träarbetareförbundet avd 69, Kiruna
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 126 Storfors, Piteå
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 289, Luleå
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 303, Piteå
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 304 Glommersträsk
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 352 Törefors
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 364, Älvsbyn
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 37 sektion Karlsborg
Svenska Träindustriarbetareförbundet avd 37 sektion Munksund
Svenska Träindustriarbetareförbundet, avd 37 Sektion 9, Luleå
Svenska Träindustriarbetareförbundet, avd. 37, Norrbotten
Svenska Turistföreningen Lulekretsen
Svenska Väg- och vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 13 Abisko/Björkliden
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 14 Haparanda
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 15 Auktsjaur
Svenska Väg- och vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 150 Suorva
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 162 Båtskärsnäs
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 173 Porjus
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 20 Moskosel
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 223 Akkavare
Svenska Väg- och vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 223 Slagnäs
Svenska Väg- och vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 233 Vaxholm
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 250 Kvikkjokk
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 266, Gällivare
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 298 Vitberget
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 32 Inlandsbanebygget
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avd 41 Öjebyn
Svenska Väg- och Vattenbyggnadsarbetareförbundet avdelning 66 Sandträsk
Svenska Väg- och vattenbyggnadsarbetareförbundets avdelning 293 Gåsören
Svenska Väg- och vattenbyggnadsförbundet avd 84 Kåbdalis
Svenska Vägarbetareförbundet avd 178 Öjebyn
Svenska Vägarbetareförbundet avd 178 Öjebyn
Svenska Vägarbetareförbundet avdelning 199, Boden
Svenska Vägarbetareförbundet SF 5107 Sektion 09, Haparanda
Sverges Arbetares Centralorganisation Malmbergets LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Akkajaurs LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Arvidsjaurs LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Bodens Lokala Samorganisation LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Brännuddens LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Haparanda LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Jerfojaurs LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Järvträsk LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Kiruna LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Koskullskulle LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Laisvalls LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Lillpite LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation LS SAC Seskarö
Sveriges Arbetares Centralorganisation Moskosels LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Norrbottens distrikt av SAC syndikalisterna
Sveriges Arbetares Centralorganisation Norrbottens ungdomsdistrikt av SAC/Luleå
Sveriges Arbetares Centralorganisation Nybyns LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Porjus LS av SAC no 345, Jokkmokk
Sveriges Arbetares Centralorganisation Porsi LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Ringselefors LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Risnabbens LS av SAC
Sveriges Arbetares Centralorganisation Vidsels LS av SAC
Sveriges Facklärares Förbund BD4, Kalix
Sveriges Folkskollärareförbunds Kirunakrets
Sveriges Folkskollärares Förbund, Norrbottens södra förbundskrets
Sveriges Fältbiologiska Ungdomsförening SFU, lokalavdelning i Boden
Sveriges Förskollärares Riksförbunds Norrbottenskrets
Sveriges Kommunaltjänstemannaförbund avdelning 42, Piteå
Sveriges Konstföreningar Norrbotten
Sveriges Kyrkliga Lärarförbund, Luleåavdelningen
Sveriges Lärareförbund: Norrbottens läns norra förbundskrets
Sveriges Lärareförbunds lokalavdelning Arjeplog
Sveriges Lärarförbund Kalix lokalavdelning
Sveriges Lärarförbund SL, Pajala
Sveriges Nationella Ungdomsförbund i Norrbotten
Sveriges Pensionärers Riksförbund (SPRF) Norrbottensdistriktet
Sveriges Pensionärers Riksförbund SPRF avdelning 20, Boden
Sveriges Pensionärsförbund Norrbottens distrikt SPF
Sveriges Segelfartygsförening, Luleå sektionen
Sveriges Studerande Ungdoms Helnykterhetsförbund Norrbottens SSUH-distrikt
Syföreningen Myran, Ebeneser
Synskadades Riksförbund SRF Luleå
Synskadades Riksförbund SRF Norrbottensdistriktet
Såg- & brädgårdsarbetarefackföreningen i Storfors & Bergsviken
Säivis belysningsförening
Säivis Socialdemokratiska Arbetarekommun
Säivis socialdemokratiska kvinnoklubb
Säivis-Sangijärvi Skifteslags Samfällighetsförening
Sällskapet Betania Sunderbyn
Sällskapet Betlehems Baptister, Boden
Sällskapet Gamla i IFK Luleå
Sällskapet W6, Luleå
Sävast Missionsförening
Sävast Socialdemokratiska Förening
Södermalms GIF
Södra Harads Baggförening
Södra Harads Tjurförening
Södra Harads-Bodträskfors husmodersförening
Sörbyn-Kvarnmyrens vägförening
Sörbyns Idrottsförening (IF)
Sörbyns Socialdemokratiska Kvinnoklubb
Sörbyns Socialdemokratiska Ungdomsklubb
Sörbyns Tjurförening
Sörens Socialdemokratiska arbetarekommun
Tallbackens Egnahemsförening
Teatergruppen Scratch
Telegrafverkets Personalförbunds avd 7, Luleå
Templarorden TO-templet 1000 Bergvikens Väl
Templarorden-templet 537 Polcirkeln, Luleå
Teurajärvi arbetsstuga
Thure Dahlbergs personarkiv
Tidningen Folkviljans negativsamling
Tillsynslärarföreningen, Luleå
Tjänstemannaförbundet HTF Norrbotten
Tjänstemännens Bildningsverksamhet TBV, Kiruna
Toolanens gårdsarkiv Juoksengi
Tornbergs gårdsarkiv
Torne älvs flottningsförening
Tornedalens idrottsföreningars samarbetskommitté
Tornedalsgillet i Luleå
Tornedalskretsen av Jordbrukarnas Ungdomsförbund JUF
Torsten Tegbys personarkiv
Trollsländan Barnkulturcentrum i Malmberget
Trundavans Baptistförsamling
Tryckeribolaget Norrskenet
Tröskverksföreningen i Bälinge
Tull-Kust fd Svenska Tulltjänstemannaförbundet Luleåavdelningen
Tuollavaara fackliga samorganisaiton FCO
Tuollavaara föreläsningsförening
Tuollavaara Socialdemokratiska Arbetarekommun
Tväråselets avd av Bondeförbundet
Typografernas Sjuk- och begravningskassa avd Luleå
Tårrajaurs syndikalistiska ungdomsklubb
Tärendö arbetsstuga
Tärendö belysningskommitté
Tärendö LS av SAC
Tärendö mejeriförening
Tärendö Renägarförening
Tärendö Röda Korskrets
Tärendö Sågförening
Tärendö Tjurförening
Tärendökretsen av Sveriges småskollärareförening
Töre Båtklubb
Töre Fackliga Centralorganisation FCO
Töre Majblommekommitté
Töre Socialdemokratiska kretsförening
Töre Socialdemokratiska kvinnoklubb
Töre-Morjärv köpmannaförening
Töre-Seskarö Fackliga samorganisation FCO
Ullatti arbetsstuga
Unbyns Socialdemokratiska Arbetarekommun
UNF Fjällvinden Vittangi
UNF Föreningen avd 1761 Öjebyn (IOGT Juniorförbund)
Unga Synskadade Norra Distriktet
Unga Örnar Abborrträsk
Unga Örnar Arjeplog
Unga Örnar Bergnäset
Unga Örnar Bergsviken
Unga Örnar Bergviken
Unga Örnar Blåsmark
Unga Örnar Bodträskfors
Unga Örnar Bredåker
Unga Örnar Brännberg
Unga Örnar Erikslund
Unga Örnar Falken, Luleå
Unga Örnar Gunnarsbyn
Unga Örnar Gällivare
Unga Örnar Haparanda
Unga Örnar Harads
Unga Örnar Heden
Unga Örnar Heden-Trångfors
Unga Örnar Herkules, Boden
Unga Örnar Hortlax
Unga Örnar Infjärden
Unga Örnar Jokkmokk
Unga Örnar Koler-Storsund
Unga Örnar Koskullskulle
Unga Örnar Krongårdsringen
Unga Örnar Källbo
Unga Örnar Lillpite
Unga Örnar Luossavaara
Unga Örnar Malmberget
Unga Örnar Malmudden
Unga Örnar Mjölkudden
Unga Örnar Munksund
Unga Örnar Mårdudden
Unga Örnar Nilivaara
Unga Örnar Norrfjärden
Unga Örnar Rosvik
Unga Örnar Skaulo-Puoltikasvaara
Unga Örnar Skogså, Boden
Unga Örnar Strömnäs
Unga Örnar Svartbjörnsbyn
Unga Örnar Sveafältet-Apeln, Boden
Unga Örnar Sävast
Unga Örnar Sörbyn
Unga Örnar Torpgärdan
Unga Örnar Trångfors
Unga Örnar Tuollavaara
Unga Örnar Unbyn
Unga Örnar Öjebyn
Unga Örnar Örnäset
Unga Örnar, Bodenkretsen
Unga Örnar, Boden-Överluleå
Unga Örnar, Kiruna
Unga Örnar, Kirunakretsen
Unga Örnar, Luleå Kretsen
Unga Örnar, Piteå-Kretsen
Unga Örnar, Piteå-Älvsbyn
Unga Örnars Gällivarekrets
Unga Örnars Norrbottens distrikt
Unga Örnars Vänner inom Gällivare kommun
Ungdomens Nykterhetsförbund UNF 825 Nyåret av IOGT-NTO
Ungdomens Nykterhetsförbund UNF, Pajala
Ungdomsföreningen Betel Baptister Råneå
Ungdomsföreningen Ebeneser Baptister
Ungdomsföreningen Enighet av IOGT, Boden
Ungdomsföreningen Gnistan, Kiruna
Ungdomsföreningen Hoppet Baptister Prästholm
Uno Hannos personarkiv
Vaimats LS av SAC
Valdemar Bergströms Herrekipering (Herr och Gossekipering), Överkalix
Vanhatalogårdens handlingar, Tärendö
Vettasjärvi Socialdemokratiska Arbetarekommun
Vi Unga Luleå
Vi Unga Råneå
Vi Unga, Norrbottensdistriktet
Victor Östman järnhandlare i Haparanda
Vidsels Husmodersförening
Viktor Emanuel Vinbergs (född Sundkvist) personarkiv
William Snell personarkiv, Tärendö
Visions Pensionärssektion Luleå
Vita Bandet Haparanda
Vita Bandet Kiruna
Vita Bandet Boden
Vita Bandet Gällivare
Vita Bandet Kalix
Vita Bandet Luleå (Luleå kvinnliga nykterhetsförening)
Vita Bandet Piteå
Vita Bandet Töre
Vita Bandet Älvsbyn
Vita Bandets semesterhem Gammelstad
Vitsaniemi Skytteförening
Vittangi arbetsstuga
Vittangi föreläsningsförening
Vittangi Sportklubb
Vittangi-Kretsen av Svenska Röda Korset
Vittjärv-Rasmyrans socialdemokratiska arbetarekommun
Vittjärvs Idrottsklubb
Vittjärvs Socialdemokratiska förening
Vitå AIF
Vitå flottningsförening
Vitå Svenska Missionsungdom SMU
Vojakkala arbetsstuga
Vojakkala Tjurförening
Vuollerim Rotaryklubb, Jokkmokk
Vuollerims Bad & Tvättstuga förening u.p.a.
Vuollerims Folkets Husförening
Vuollerims Föreläsningsförening
Vuonabergs dikningsföretag
Vårdförbundet SHSTF:s Bodensektion
Vårdförbundet SHSTF:s Luleåsektion
Vägfyrktalslängder, Karl-Gustavs och Nedertorneå kommuner
Vägsamfällighetsföreningen Bovallen - Havsträsk - Svartlå
Vändträsk Sportklubb
Vännäsbergets IF
Vännäsbergets Socialdemokratiska arbetarekommun
Vänsterpartiet Kommunisterna VPK Haparanda
Vänsterpartiet Kommunisterna VPK, Kiruna
Vänsterpartiet kommunisterna VPK, Luleå
Vänsterpartiet Kommunisterna, VKP Skurholmen-Örnäset
Växelföreståndarnas riksförbunds avd 6, Haparanda
Yrkeskvinnors klubb Boden
Ytterbyns Bönehusförening Bethel
Ångemanlandsgillet
Årbyns Samfällighetsförening
Älvräddarnas samorganisation
Älvsby IF
Älvsby Manskör
Älvsby Medborgarhusförening
Älvsby Missionsförsamling
Älvsby Missionsförsamling Brödraföreningen
Älvsby Resoklubb
Älvsby Socialdemokratiska arbetarekommun
Älvsby Socialdemokratiska partikrets
Älvsby sockens elförening
Älvsby Teaterförening
Älvsbyns Luftskyddsförening
Älvsbyns Scoutkår
Älvsbyns Socialdemokratiska förening
Älvsbyns-enstaka handlingar, arkivfragment
Ängesbyns Socialdemokratiska arbetarekommun
Öjeby Godtemplares Byggnadsförening
Öjeby Manskör
Öjebyns IF
Öjebyns Socialdemokratiska förening
Öjebyns Socialdemokratiska kvinnoklubb
Öjebyns socialdemokratiska ungdomsklubb
Örnäsets Flickscoutkår
Örnäsets Kommunistiska förening
Örnäsets Scoutkår
Örnäsets socialdemokratiska kvinnoklubb
Östen Johansson peronarkiv
Östra Norrbottens Agitationsförbund
Öströms Familjearkiv, Amerikabrevssamling
Överkalix Fackliga Centralorganisation
Överkalix kretsloge av IOGT
Överkalix Missionsförsamling
Överkalix Socialdemokratiska arbetarekommun
Överkalix-enstaka handlingar, arkivfragment
Överluleå Centeravdelning
Överluleå hästavelsförening
Överluleå Kontrollförening
Överluleå kretsloge av IOGT
Överluleå Lantmannaförening
Överluleå ungdomskretsloge av IOGT
Överluleå-Råneå Kretsloge av IOGT
Överstbyn-Gunnarsbyns LS av SAC
Överstbyns Missionsförsamling
Övertorneå Borgarbrandkår
Övertorneå Folkpartiavdelning
Övertorneå Hushållsgille
Övertorneå Jaktvårdskrets
Övertorneå Jaktvårdsområde
Övertorneå Köpmannaförening, Köpmanförening
Övertorneå Lions Club
Övertorneå LO-sektion
Övertorneå Lottakår
Övertorneå Manskör
Övertorneå Missionsförsamling
Övertorneå Missionsförsamlings juniorförening
Övertorneå Röda Korskrets RK-krets
Övertorneå Scoutkårer
Övertorneå Skytteförening
Övertorneå Socialdemokratiska arbetarekommun
Övertorneå Socialdemokratiska kvinnoklubb
Övertorneå Socialdemokratiska partikrets
Övertorneå-enstaka handlingar, arkivfragment
Övertorneå-Pajala skyttekrets
Övertorneå-Överkalix skyttekrets
Övre Lapplands lokalavd av Sveriges Hushållslärares Riksförbund
Övre Norra Bilsportförbundet
Övre Norrlands Barnens Dagskrets
Övre Norrlands distrikt av Svenska Missionsförbundet
Övre Norrlands distrikt av Vita Bandet
Övre Norrlands Elektriker
Övre Norrlands Folkets Husdistrikt, Folket Hus och Parker i Norr- och Västerbotten
Övre Tornedalens idrottsföreningars samarbetskommitté
Norrbottens museum
AB LARSON & LIND
AB N. O. LUNDSTRÖM & CO
ANDERS GRANBERG
ANNA GUSTAFSONS PRIVATARKIV
ANNA RÖNNQUIST*
ASTRID ODSTEDT
BERGSTRÖMSKA GÅRDSARKIV
BROR WALLSTRÖM
BYGDESPEGELN
EIVOR LINDMARK
ELLEN LINDGRENS FAMILJEARKIV
EVERT JOHANSSON*
GOTTFRID MALMSTRÖM*
GUNNAR DAHLQUIST
HANDSKRIFTSAMLINGEN
HANS CENTERSTÅL - GIVARE
HELNY WANHAINEN
HENNING LARSSON*
HÅKAN WIKBERG*
INGEGERD NORBERG
IVAN OCH BENGT LINDGREN
J A MOOSBERG
JOHAN NYSTRÖM*
JOHAN SUNDSTRÖM*
JULIA ENGLUND
K.G WIKBERGS SLÄKT- OCH GÅRDSARKIV
KERSTIN FRANZÉN
KUNGL. MAJ:TS BEFALLNINGSHAVARES FEMÅRSBERÄTTELSER
LARS GUNNAR BOMAN
LARS IRA SUNDQVIST*
LENA BLOMQUIST*
MARGARETA BLOMQUIST*
MARGARETHA LÖFGREN
MARTIN LINDSTRÖM*
NORRBOTTENS LÄNS PRODUCENTFÖRENING
NORRBOTTENS MUSEUM
NORRBOTTENS-KURIREN
NORRLÄNDSKA SOCIALDEMOKRATEN
OSCAR ÅHRSTRÖM*
PER BOREMAN*
PROVINSIALLÄKAREN I RÅNEÅ/ SE REGIONARKIVET
RENBETESKOMMISSIONENS BIBLIOTEK (SERIEN ÄR EJ FULLSTÄNDIG DÅ EN DEL MATERIAL ÄR LEVERERAT TILL RA)
RUNE ISBERG
STIG RÖNNQVIST*
SUNE RAGNEBERG
SVEN ANDERSSON*
SVENSKA UNGDOMSRINGEN FÖR BYGDEKULTUR*
SVERIGES FINLANDS FÖRENINGARS RIKSFÖRBUND - FADDERORTSRÖRELSEN
THORILD JORDUNG
UPPSATSSAMLING
WALFRID GUSTAFSSON*
VARIA
ÅNGFARTYGET HEDENSFORS